Bilmek istediğin her şeye ulaş

İş kurmak mı yoksa bir firmada kariyer yapmak mı istiyorsunuz? Neden?

Çok çalışmaya, işinize aşık olmaya, her türlü çalışan, müşteri problemleriyle ilgilenmeye ve daha şuan saymadığım, sayamadığım türlü sorumlulukları üstlenmeye hazırsanız kendi işinizi kurun.

Kendi işinizi kurmak için risk alabilecek ve o riski yönetecek kapasitede olmak sizin eksikliklerinizi kapatabilecek bir ortak gerekmekte. Ve başarısız olmayı göze almalısınız. Patron benim istediğim zaman çalışırım istediğim kadar param olur demeyin. İstemediğiniz kadar çok çalışacaksınız, tatillerinizde bile. İstediğiniz kadar paranız olmaz, cironuz üzerinden çalışan masrafları ve diğer giderleri çıkarttıktan sonra ortaklarınızla bölüşmeniz gerekecektir. Bir ortağınız daha olacak o da devlet, biliyorsunuz ki ona karşı da sorumluluklarımız var, vergiler gibi.

İş kurulmadan önce sektörde biraz deneyim kazanılmalı diye düşünüyorum, hiç bir operasyonun içinde bulunmadan, çok daha iyi bir operasyon yönetmek şans işi olur. En azından yaptığınız iş ile ilgili teknik altyapınızı oluşturun derim. Çünkü sizin bilgi sahibi olmadığınız bir sektöründeysiniz, çalışanlarınız acaba işlerini iyi yapıyor mu diye strese kapılabilirsiniz.

Kendi seçimime gelince daha önümde çok uzun bir yol olduğunun farkındayım önce liseyi bitirip iyi bir üniversite kazanmam gerekiyor, lakin şu günlerde kendi işimi kurma üzerinde çalışıyorum. Daha öncede başarısız olduğum girişimlerim oldu ama bunlar bana sahip olmadığım deneyimin bir kısmını sağladığı için başarısız olduğum için üzülmüyorum, seviniyorum. Bu şekilde düşünülmesi gerektiğinide savunuyorum. Girişimciliğin bir yaşı yok, o ruhu kendinde hissedebilen her kesimden insan bunu başarabilir, önündeki engelleri aşabilir. Bu tercih kişiye göre değişebilir, kişi kendi sahip olduğu özelliklerini iyi tanımalı ve ne yapmak istediğini, onu neyin mutlu edeceğini iyi tespit etmelidir. Mutsuz olduğunuz işleri yapmamanız dileklerimle, sevgiler... :)
  • Paylaş
2

Hakan Köse, Çok yerinde tespitler, tebrik ederim..

Özden Alperen Çal, Tesekkur ederim :)

İş kurmak daha mantıklı geliyor bana
  • Paylaş
Yapabiliyorsanız iş kurun. İnternet sitesi kısmında ve e-ticaret için sanal pos kısmında yardımcı olurum.
  • Paylaş
E ticareti dış ticareti her dil bilene tavsiye ederim çok güzel para kazandıran işlerdir mesai veya patronların ağız kokusunu çekmek zorunda da değilsiniz ilerleyen aylarda kendimi geliştirdikçe bilgilendirmede bulunurum,ama insanlar üniversite de okurken kesinlikle bir yerlerde çalışmalılar bence bu ayrı
  • Paylaş
Belli bir yaşta kariyeri tadından bıraktıktan sonra tabiki kendi firmam
  • Paylaş
Elimdeki projelerden birini Google veya Oracle'a satıp bir daha hiç çalışmak istemiyorum desem? :) e-Ticaret konusuda basit değildir. Ciddi bir araştırma yapın, daha sonra girin. Dükkan gibi değil, açtık illa günde bir kaç satış olur diye girerseniz, büyük zararlarla o masadan kalkabilirsiniz. Kumar masasından daha tehlikeli e-ticaret.
  • Paylaş
Her ikisinin de zaman aralıkları var bence. Bir firma kurmadan önce hangi dalda olursa olsun belli bir kariyeriniz olması gerekir. Belli bir yaşa geldikten sonra da artık bu başarılı kariyerinizi firma kurarak devam ettirirseniz sağlam adımlarla yol alabilirsiniz diye düşünüyorum.

Başarılarla dolu bir kariyeriniz olursa firmanıza olan ilgi o kadar iyi olacaktır diye düşündüğüm için ilk hedef her zaman kariyer olmalıdır bence.

Tabi bu söylediğim kariyer yapmadan firma kuramayacağınız anlamına gelmiyor ama yine de kendinizi geliştirmiş olmanız gerekiyor bence.
  • Paylaş
1

Moon Star, Steave olmasa bende mantikla bu cevabi buluyorum. Sezgisel yaklasim ise peki genclikteki heves ve hirsi hangi tecrubeyle telafi edeceksin diye beni dusunduruyor.

Is kurmak için deneyim, birikim, bilgi, zeka, girişimci ruh, çevre ve tabi ki para lazım. Finansal yönden güçlü olmak ve diğer tüm maddeler ile doğru zamanın tespiti çok önemli. Insan işini doğru seçebilmek veya seçtiği meslekte mutlu olmayı bilmelidir. Insanın kendi işi daha fazla sorumluluk isteyen bir iştir. Gece gündüz olmadan calismak demektir.

Firmada kariyer için de aynı maddeler gerekse bile torpil ve farklı ilişkiler de yetebiliyor bazen. Kendi alın teriyle bir yerlere gelen o kadar az insan var ki. Hele modern kölelik gibi çalışmakta başka bir sorun. Ama kendi işteki sorumlulukta yoktur en azından kişiye göre değişir, vergi, sigorta ödemesi yoktur, ortak devlet ve banka degildir.

Ama kendi işiniz veya terfiniz ne olursa olsun her şeyin zamanında olmasıdır. Zamanından önce olan hiçbir şeyin kıymeti ve önemi bilinmediği gibi kalıcı da olmamaktadır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2521 Görüntülenme13 Takipçi8 Yanıt