Bilmek istediğin her şeye ulaş

İş Modeli analizi yapmak ile İş Planı yazmak arasındaki farklar nelerdir?

İş Modeli mutlaka gerekli midir? İş Planı'nın eskisi kadar önemli olmadığı doğru mudur?Düzenle

İş Modeli ile İş Planı terimleri aslında birbirinden ayrı şeyler. İş modeli, ortaya çıkarmaya çalıştığınız işin veya modelin/kurgunun, nasıl çalıştığı/çalışacağı ile alakalıdır. İş Planı ise, modelinizi hayata geçirirken yapılması gereken işlerin kapsamlı olarak ele alındığı bir iş programdır. Aslında, iş planının içinde birçok bilgi bulunur. Projenizin tanımı, hedefi ya da hedefleri, hedef kitleniz, projenizin içinde bulunduğu pazarın durumu, ekip, maddi ihtiyaçlar, gelir modeliniz, tahmini giderleriniz..vb. Kısaca; kısa, orta ve uzun vadede durumunuzu ifade eden bir projeksiyon diyebiliriz.


Ben şahsen, elinizde mutlaka bir iş planı bulunması düşüncesindeyim. Ancak, iş planı onlarca sayfadan oluşmak zorunda değildir. Yaptığınız işi tanımlayan ve size kılavuzluk edecek, hedeflerinizi ortaya koyacak 5-10 sayfalık bir döküman da bence iş planıdır. Eğer, internette biryerlerde iş planı örneği ararsanız çok kapsamlı başlıkları bulunan örnekler göreceksiniz. Bu başlıklardan bir kısmını içeren dökümanlar da iş planıdır bence. Önemli olan, size sadece kılavuzluk etmesidir. Örneğin; 3 ay çalıştıktan sonra, dökümana bakıp "Ne kadar para harcamışım ve ne kadar harcayacağımı düşünmüşüm?" veya "Projenin hedeflediğim noktasında mıyım?" gibi sorulara hızlıca yanıt bulabileceğiniz bir kitapçık düşünebilirsiniz.


İş Modeli analizi ise biraz daha farklı bir şey bence. İş modelinizin yani projenizin temel fikri, hedeflediği kitle ile arasındaki bağlantılar ve bu modelin varsa örneklerinin durumu, global ölçekte ve yerel ölçekteki farklılıklar ve buna uygun çözümlemeler.. gibi bilgilere bu analiz yanıt verecektir.


Örnek vermek gerekirse; Gittigidiyor bir süre önce E-Bay tarafından satın alınan bir Türk girişimi. Gittigidiyor'un iş modeli, aslında dünyada uygulanan bir modeldi. Ürünü siteden satın al, kargo ile ürünü teslim al ve son aşamada parasını öde. Ancak, dünyada bu modelin uygulanması ile Türkiye'de uygulanması arasında çok önemli bazı sorunlar olacaktır. Eğer bu modeli dünyada uygulandığı biçimde, olduğu gibi alınmış olsaydı, son aşamadaki sorunlardan ötürü, yüksek ihtimalle Türkiye'de başarısız olurdu. Bu sebeple "Sıfır Risk" diye bir şey icat ettiler: ürünü siteden satın al, parasını siteye öde, ürünü teslim al, onay ver, alıcıya siteden para ödensin.


İşte "Sıfır Risk" denen şey; iyi bir iş modeli analizinin sonucu olarak ortaya çıkan bir örnektir. Umarım, verdiğim bilgiler biraz daha aydınlatıcı olmuştur.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1063 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt