Bilmek istediğin her şeye ulaş

İşveren kafasına göre maaştan kesinti yapabilir mi?

A Taşeron firmasının yerleştirmiş olduğu B firmasında 4 ay önce işe başladım. Daha iyi bir iş teklifi geldi ve dün çıkışımı aldım. Çıkışı taşeron firmadan aldım çünkü oraya bağlıyım bana oradaki yetkili maaşından iki üç gün kesinti olacak dedi. Neden diye sorduğumda bana birden çıkış aldığım için olduğunu söyledi. Kaç gün net kesinti olacak neye göre olacak dediğimde tam bilmediği söyledi ve kaçamak yanıt verdi. Zorla bordro istedim ve alıcam bu durumda ne yapmam lazım yasal olarak ne ypabilirimDüzenle
Hayır maaş kesmenin bir sebebi bir ispatı olmadan nasıl maaş kesebilirki
  • Paylaş
2

Zeki Çevik, Dimi yani. Ben ayın tamamını gün bazlı gitmişim ve tamamlamışım bordromda da gözüküyor. 30 günlük çalışmanın karşılığı ücret yerine kesintili sanki 25 gün çalışmışım gibi para yatıracaklar.

Mevlüt Şavli, iş veren kendi kanaatine göre maaş kesemez
yasalar bunu uygun görmez
böyle bir olay vuku bulmuş ise çalışma ve sosyal güvenlik müdürlüğüne
şikayette bulunun

Neye göre nasıl maaşımdan kesinti yapacakları hakkında bilgi vermiyorlar. 10 günde olabilir 2 günde. Maaş bordrosu istediğimde ık mık ettiler halletmeye çalışırız gibi bir cevap aldım. Yasal olarak ne yapabilirim. Yatan para eksik yatacak ve nereden hesabıma yattığı belli olacak aldığım bordroda belli yani ne kadar kesildi aslında yatması gereken hakkım ne kadardı bunları belgeleyebilirim.
  • Paylaş
Hakkı yok tabiki, ama ortada resmi süreç ve sözleşme varsa adamlar haklı çıkabilir ne kadar yasal sürece gitsende. Çünkü bir an da çıkmak firmayı zora düşürmektir.Ama hukuk alimi arkadaşlar daha iyi yardımcı olacaktır.
  • Paylaş
1

Zeki Çevik, ortada herhangi bir sözleşme yok. Ben faklı firmalarda da çalıştım böyle bir durumla karşılaşmadım. Bordroda maaş tam yattı olarak gözükecek ama para kesmiş olacaklar.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

69 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt