Bilmek istediğin her şeye ulaş

İş yerinde verimsizliğin yaygın sebepleri nelerdir?

Biraz tersinden gideceğim ama benim tecrübelerim bana şu noktaları gösterdi:

 1. Kısa dönem iş planlaması: Elinde o gün, sonraki gün yada o hafta ne işle meşgul olacağını bilmek.
 2. Orta dönem iş planlaması: Sonraki ay yada aylarda ne boyutta işlerin geleceği konusunda fikir sahibi olmak.
 3. Self-Motivation: Kendi kendini motive etmek olarak geçer. Bu bazen çalışırken müzik dinleme, bazen saat başı hava molası yada nefis bir Türk Kahvesi olarak kendini gösterir :)
 4. Teknik yeterlilik & Kendi kendine öğrenme: Burada devreye 'Ben bu işi çözücem!' cümlesi giriyor. Eğer kafaya takarsanız başaramayacağınız şey yoktur. Bunu kendi kendine söyleyebilen herkes işi zihnen bitirmiştir.  Teknik bilgiler her zaman öğrenilebilir, eğer kendinizi yetersiz hissederek başlarsanız, zaten yeterli olabilmeniz çok zorlaşır. İşi başarmayı kafaya takın yeter.  
 5. Mutluluk & Tatmin: Yapılan işten mutluluk duyma ve o işteki payından ötürü gurur duymak diye adlandırabiliriz. Eğer yaptığınız iş sizi mutlu ediyorsa doğru yerdesiniz ve doğru işi yapıyorsunuz demektir.   
 6. Yaşam Probleminin Çözümü: Hangi işle meşgul oluyorsanız olun, o iş sizin hayatınızda en az bir probleminizi çözüyor olmalıdır. Size hayatınızda birşeyler katmayan bir işi herhangi başka bir işle değiştirebilirsiniz, o işin değeri sizin için sıfırdır. Bu bazı kişiler için para, bazı kişiler için başarı, bazı kişiler için ise iş arkadaşları ile geçirilen vakitlerdir. Mükemmel iş yoktur ancak size mükemmel uyan bir iş mümkün olabilir.
 7. İletişim: Beraber çalıştığınız insanlarla iletişimin çok iyi ve ayarında olması gerekir. Çözmeniz gereken sorunları çözebilmeli, sizin olmayan sorunları çözmek zorunda kalmamalısınız. Bunun yolu doğru iletişimden geçer, tabi bu konu çok uzun bir konu. 
 8. Yönetim: Bu benim en sevmediğim madde diyebilirim. Çünkü, kendini yönetebilen hiçbir bireyin yönetilmeye ihtiyacı yoktur. Sadece yönlendirilmeye ihtiyacı olabilir. Bu yönlendirme, zaman içinde kazanacağı tecrübelerin daha tecrübeli insanlar tarafından paylaşılmasından ibarettir. Sonuçta, doğru tecrübe hayat kurtarır.


Şu an için aklıma gelenler bunlar, umarım faydalı olur :)

 • Paylaş
1.Sağlıklı bir çalışma saati
2.Şikayetin az olduğu bir ortam.
3.İyi bir yönetici
4.Sosyal ve seni anlayabilen insanların oldugu çalışma arkadaşları.
5.Tabi bu ülkedeki en olması gereken maalesef parasal kaynak.

Bunlardan herhangi bir tanesi olmadıgı taktırde iyi bir verim alınamayacağı kesin,tabiki maddeler çoğaltılabilir.
 • Paylaş
İş yerinde verimsizliğin en yaygın sebepleri şunlardır:
 • Uykusuzluk
 • Kolay hedefler seçme
 • Düşük performansla çalışanları işten çıkarmama
 • Teşvik eksikliği
 • Sorumsuzluk
 • İsteksizlik
 • Strateji eksikliği
Kariyer

 • Paylaş
Eli sopalı, dili iğneli bir yöneticiniz yoksa patron olarak ağzınızla kuş tutsanız verim alamazsınız . bunu bilir bunu söylerim 25 yılın tecrübesi konuşuyor. ya dükkanı bir profesyonele yönettireceksiniz yada hali hazırda çalışan birisi işletmenin kötü polisi olacak. bundan gayrısı akademik ve sosyolojik yorum ve istatistiki bilgiden öteye gitmez.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1331 Görüntülenme9 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları