Bilmek istediğin her şeye ulaş

İşaret dilinin öğrenilmesi gerektiğini düşünüyor musunuz?

Çok toplum dışılar. Okulları bile yok (otizim vs. için bile okul varken) devlet bu adamlar normal okullara gidebilir demiş. Ağız okumaktan başka çareleri yok. Artık cep telefonu var yazarım o şekilde anlaşırım demeyin çoğu okuma yazma bilmiyor maalesef. İş bulamıyorlar. Toplum tarafından fazlaca dışlanmışlar.
Bir işaret dili tercümanı adayı olarak herkese öğrenmesini tavsiye ederim. Kısa sürede öğrenilebilen tek dil galiba... Üstelik çok eğlenceli :)
  • Paylaş
Kesinlikle öğrenilmesi lazım. Ayrıca çok kolay, İlkokul 5 te iken klasik parmakla harf yazmayı öğrendim, sonra izmirde Birgün duyma engelli bir öğretmenle tanıştım 1 haftada genel geçer hareketleri harflere bağlamayı öğretti bana. Sonra dudak okuma yı çalıştık orada tekledim o biraz zor çünkü göz temasını tamamen kaybediyorsunuz dudak okurken, normal hayatta göz teması ve vücut bütünlüğü konuşmaya etki ettiği için egzersizler bozuluyor bende de o oldu. Baştada dediğim gibi yavaşta olsa işaret dilini öğrenmek lazım. Hiç olmadık yerde lazım oluyor. Türk dil kurumun sitesinde temel parmak hareketleri var dileyen çok kolay öğrenebilir. Ama ilk başta ciddiye alıp çok egzersiz yapmak lazım akıcı olmak için.
  • Paylaş
Tabiki evet
  • Paylaş
Bence ögrenmek güzel ya kuş dilide davsiye ederim size
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

231 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt