Bilmek istediğin her şeye ulaş

İstanbul'da öğrenci olmak nasıl bir histir?

İstanbul dışında oturan hemen hemen herkesin bir İstanbul hayali vardır. Aynı şekilde benim de bu hayalim orta okulun sonlarına doğru başlamıştı. Lise son sınıfa kadar bir çok şehirde okuma fırsatı buldum.( Sinop, Kütahya, Hakkari, Afyon, Konya). Neyse lise son sınıfta tamamıyla İstanbul' a gelmek için odaklandım. Sınavlar, tercihler, olaylar filan derken kendimi İstanbul da buldum ( 2011). Şu an İTÜ de öğrenciyim.İlk geldiğimde korkmuyordum ancak tereddütlerim vardı. İşte büyük şehir, insanlar çok fazla, pahalı, ulaşım zor, şu bu gibi. Ama aksine avantajları da çok fazla;
  • Çok fazla farklı insanlarla tanışma fırsatınız olabiliyor. ( Bu durum olaylara bakış açınızı gerçekten geliştiriyor ve önyargılardan kurtulmanızı sağlıyor)
  • Hayatı öğrenmek diye bir şey söylenir hep. Bu kavramı ben İstanbul da cidden anladım. Yani daha başlarındayım ancak bir nebze olsun hayata karşı güçlendiğinizi hissedebiliyorsunuz.
  • Eğlence olarak Türkiye de başka şehir tanımam. Her konu da böyle; sanat, spor, müzik, sinema, ....vb. Çeşit çok fazla.
  • Bir de İstanbul' a karşı çok önyargı olduğunu düşünüyorum. Mesela annem babam der ki' kızım aman gece dışarı çok çıkma, tek dışarı çıkma, orası İstanbul, her şey olur' gibi, ama diğer şehirlerde daha ilginç olaylarla karşılaştım. Yani İstanbul da insan tek başına daha rahat dolaşabiliyor. ( Tabi her bölge için geçerli değil)
  • İş olanakları kesinlikle daha fazla. Bir üniversite öğrencisiyseniz özellikle part-time şeklinde bulabileceğiniz iş çok fazla ve alan açısından geniş bir içeriğe sahip.
  • Ulaşım; İstanbul' un metro ulaşımına ben bayılıyorum şahsen, metro olmasaydı İstanbul' u bu kadar sevmeyebilirdim.

Daha üniversite eğitimimin başlarında birçok başarısızlık yaşamama rağmen ( ders konusunda), İTÜ' yü çok severim. İstanbul' u daha çok severim. Henüz pişman olmadım umarım olmam. Gençler eğer fırsatınız var ise üniversiteyi İstanbul'da okumanızı öneririm. Aklıma gelen avantajları yazdım, bir de aklıma gelmeyenler var ve onlar daha fazla inanın...:)
  • Paylaş
Zaten İstanbul'da ikamet edipte üniversiteyi de burda okumak değişik
bir durum olablir bazen. Evin Ataşehir'in en doğusunda kampüsün de diğer yakanın batılarında kalırsa işte zorluk başlar. Eve çıksan dert
çıkmasan dert. Çıkmayı düşünsen "Ya benim zaten burda evim var eve niye çıkacağım ki" dersin, çıkmasan günde 4 saat yolu çekersin. Yurt desen yine aynı mesele benim burda evim var rahatlığı yurttan iyi dersin.
Şehir dışından gelince ekonomik sıkıntı yoksa her açıdan çok güzel
olacağını kestirebiliyorum.
  • Paylaş
Diğer şehirlere göre daha zor olduğunu tahmin ettiğim durum.Tabii paranız varsa şanslısınız,o zaman en öğrenciliğinizi en güzel geçirebileceğiniz yer İstanbul'dur.Fazla paranız yoksa trafikti kiraydı derken hiç çekilmez bir hal alır.Güvenlik açısından düşünecek olursak da İstanbul'un tehlikeli bir şehir olduğu düşünülüyor ve aileler çok endişeli ama İstanbul'da yaşanan her şey diğer şehirlerde de yaşanıyor ama biz televizyonda sadece İstanbul'u izliyoruz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1087 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt