Bilmek istediğin her şeye ulaş

ISBN nedir? Ne işe yarar?

ISBN (International Standard Book Number - Uluslararası Standart Kitap Numarası) uygulaması 1972 yılında Uluslararası Standartlar Organizasyonu (ISO) tarafından uygulamaya konuldu. ISBN, bilgi üretimini an be an takip etmek ve kaynaklara erişimde kolaylık sağlamak için oluşturulan bir kitap numaralandırma sistemidir.

ISBN bir kitabın kimliğidir. ISBN numarası 5 gruplu ve 13 haneli bir sayıdır. Birinci grup 978 EAN kodu olarak ISBN'e eklenmiştir ve ISBN'in bir parçası olmuştur. İkinci grup yayının yapıldığı ülkeyi, üçüncü grup yayımcıyı, dördüncü grup materyale ait sıra numarasını belirler. Beşinci grup da ISBN’ nin doğruluğunun denetimini sağlayan tek haneli bir rakamdır.

Örneğin; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünün 2007 yılında yayınladığı "Anadolu'da Türk Devri Çini ve Seramik Sanatı" adlı yayının ISBN'i 978-975-17-3298-9 dur. 978 ISBN ön kodu, 975 Türkiye temsil etmekte, 17 Kültür ve Turizim Bakanlığı'nın ön sayısı, 3298 Bakanlığın yayın numarasını gösterir ve 9 denetim numarasıdır.

Bunların yayında ISBN hızlı bibliyografya erişimine imkan vermekte, kitap satıcıları ve dağıtımcıları arasında etkin bir iletişim sağlamakta, kütüphanelerde arşivleme-ödünç verme sistemini kolaylaştırmaktadır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1722 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları