Bilmek istediğin her şeye ulaş

İshalin nedenleri ve tedavisi nedir?

Haşlama patates yiyebilirsiniz(haşlarken biraz tuz biraz şeker ekleyin) Acı türk kahvesi içebilirsiniz, pişirmeden toz halindeki türk kahvesinin üstüne birkaç damla limon suyu sıkarak yutabilirsiniz. Muz yiyebilirsiniz.
 • Paylaş
İshal (diyare), bir hastalık değil bir belirtidir. Genellikle bağırsak enfeksiyonundan kaynaklanır, ama bazen daha önemli nedenlere de bağlı olabilir. Özellikle çocuklarda ve bebeklerde tehlikeli durumlar yaratabilir. İshal dehidratasyon (su kaybı), tuz kaybı ve ateş ile karakterizedir. Bu semptomlar özellikle sıvı kaybının fazla yaşanması durumunda tehlike yaratır. Kaybedilen su ve tuz yerine koyulmalıdır. Aksi halde organları etkiler.

Bir çok nedeni vardır;
 • Besin zehirlenmelerinde, yemeklerde üreyen bakteriler, toksin, yani zehir oluştururlar ve bunlar da ishal ile mide bozukluklarına yol açarlar.
 • İshale neden olabilecek rotavirüs, norovirüs ve adenovirüs gibi farklı virüs türleri vardır. Kirli sulardan, tuvaletlerden kısacası hijyenik olmayan her şeyden bu virüsler bulaşabilir.
 • Karpuz, kavun, kayısı, acı biber gibi yiyeceklerin fazla miktarda tüketilmesi nedeniyle bağırsak dengesi bozulur ve ishale neden olur.
 • Antibiyotik ve antiasitler neden olabilir.
 • Stres altındayken en sık rastlanan durumlardan birisi ishaldir.
 • Laktoz toleranssız olanlarda ( Süt ve süt ürünlerini sindirmekte zorlanan kişilerde) beslenme ishal nedeni olabilir.
Tedavisi;

Öncelikle hijyenik koşullara önem göstermek gereklidir. Daha sonra yapılması gereken su ve tuz kaybının yerine konulmasını sağlamaktır. İshal düzelene kadar mide ve barsakları rahatsız etmeyecek, ishali azaltacak, posasız gıdalar tercih edilir. İshal uzun süre devam ettiğinde veya ateş 37,5’un üzerine çıktığında doktora başvurmak önemlidir. Özellikle bu durum çocuk ve bebeğiniz de yaşanıyorsa ihmal etmemek gereklidir.

İshale iyi gelen yiyecekleri tüketmek de işe yarayacaktır. Bunlar genel olarak;Sindirim Sistemi

 1. İshale neler iyi gelir?
 2. Bebeğinizi İshalden Nasıl Korursunuz?
 3. İshal ne zaman tehlikeli olabilir?
 4. Hamilelikte ishal tehlikeli midir?
 5. Hamileler ishal olduklarında neler yapmalıdır?
 • Paylaş
3 yemek kaşığı yoğurda 1 tatlı kaşığı türk kahvesi bula karıstır ye 10 dk ya tutar denenmiştir.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

411 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt