Bilmek istediğin her şeye ulaş

IŞİD'in Irak'ı ele geçirmesi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Kirli bir oyun... Bılıyosunuz pkk ırakda... Iragın aslında kendıne ait bir ordusu muhımmatları da mevcut... Ama baktıgımızda tek kurşun bile sıkılmadan koca ırak ordusu mühimmat cephane araçlarından zırhlarına kadar orda bırakıp kaçtılar... Üstelik 70 000 kişi 1500 kişiden kaçıyor... Akla mantıga sıgmıyacak bir olay. Bence ırak ordusu işid in arzuladıgı devlet yapısına destek veriyor. Din mezhep savaşının yaratılması için ortam hazırlanıyor. Buna türkiyede çekilmek isteniyor. Ne kadar 700 000 kişilik türk ordusuna karşı pek bi halt yapamıcak olsalarda sadece amaçları ortamı gerginleştirip taraf yaratmak. Olay sanırım şii ve sünni ile ilgili... İşidi inceledigimde türkiyeyi bölünmüş parçalanmş olarak gösteren yaptıkları bir haritaya rastladım. Buda şu demek oluyor; işid bi yandan pkk nın isteklerine olumlu yanıt veriyor. Fakat yine bi çelişki var ki kuzey ırak yönetimi ile işid çatışıyor... Çatışmanın amacı sanırım kuzey ırakdaki "kurdıstan" çakma adıyla özerk olan bölgenin, petrol rezervlerini ele geçirme isteği... belki evet işid sözde de olsa pkk yı türkiyeden de toprak çıkararak kurdıstan yapılmasını destekliyor fakat bu hayal 30 yıldır sürüyor ve başarısız... Kuzey ırak bunu şansa bırakmak istemiyor ve musul kerküğü kontrol etmek istiyor... Çünkü türkiye; suriye ve ırağa benzemez... musul ve kerkük kontrole geçerse güçlü bir ordun ve iyi mühimmatların olur... Kuzey ırak yönetimi bunu istiyor. Türkiye ve iranı bölme aşaması için sona bırakma peşinde... Önce daha fazla maddi destek sağlayan kentler elde etmeliler... Fakat şuda var ki musul ve kerküğün ırağın elınden kontrolunden tamamen yada dolaylı olarak elınden çıkması demek, ırağın yok olması demektir... İşid istediği bu şeyi başarırsa, bizim sınırlarımızı pekde ilgilendirmeyecek bir devlet kurulacak... Yok, bölgesel yönetimin üstünlüğü sağlaması demek, kerkük ve musulu kontrol etme haklarına ve maddi gelir elde edip güçlü bir ordu kurmalarına sebeb olacaktır... Buda bizim canımızı sıkacaktır. İşid olaylarına direkt olarak saldırıya geçip hem işid hemde işid kılığında bölgesel yönetimle savaşılması gerektiğinden yanayım. Taraf seçme gibi bi durum olacaksa ilk kurulum aşamasına kadar işid in yanında, kurulum aşamasından sonra ve bölgesel yönetim adı altındaki bu yer yok edıldıkden sonra işid e karşı ırağın kendısı için savaşılmalıdır. Bu düşündügüm stratejinin tavrı ne kadar kalleşlik gibi gelsede; bir taşla, iki tane kuş... .
  • Paylaş
Tek bir galip çıkmışsa o da Kürdistan (Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi)'dir. Yıllardır Petrol yataklarının olduğu Kerkük'ü ele geçirmeye çalışıyordu. Sonunda ele geçirdi. Zannedersem kısa bir süre sonra bağımsızlığını ilan edecek.
  • Paylaş
Işid Amerika ve İsrail'in ortaklaşa yaptığı kontrollü bir yangındır.
Bu kontrollü yangın Suriye ve Irak bölgesini istedikleri kıvama getirince söndürülecektir.

Savaşlar

Halen bu örgütün islamı temsil ettiğini veya anlattığını düşünenlerin dünyaya bir katkıları olmadığı gibi Amerika ve İsrail terörünü görmezden gelen zavallı kapitalizm köleleridir.

Savaşlar
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

510 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt