Bilmek istediğin her şeye ulaş

Işığı hızlandırmaya çalışmak ona kütle kazandırmak demek olabilir mi?

Zamanda geriye gitme saçmalığını bir kenara koyup, hiçbir şeyin ışıktan hızlı hareket edemeyeceğini de göz önünde bulundurursak; ışığın enerjisi artarsa kütle kazanabilir mi? Işığın kaçış hızından çok daha kuvvetli çekim gücüne sahip dev karadeliklerde bu durum sürekli gerçekleşiyor olabilir mi? Daha fazla hızlanamayan ışık ağırlaşıyor olabilir mi? Karadeliklerin içi henüz keşfedilmedi klişesi yerine yorumlarınızı yazarsanız bir yerlere varabiliriz.Düzenle
Hayır kazandırmaz... .
  • Paylaş
Bende diğer arkadaşlara katılıyorum, kütle kazandırmaz. Bunu yapabilmek için "F = ma" denklemini kırman gerek. Yani ışık hızında giden bir elektron'u hızlandırabilmek için, sonsuz enerjiye ihtiyacınız var. Evrende sonsuz her hangi bir enerji kaynağı da şuan için yoktur.

Ayrıca, ışığın hızının yavaşlatıldığı deneyler mevcuttur ve yeni değildir. 10/15 yıl önce bile saniyede 17 metre yavaşlatmayı başarmışlardı. Hatta 2013'te geçici olarak tamamen durdurmayı bile başardılar.FTL çalışmalarında Rus'ların deneyini duymuşsunuzdur. Işıktan hızlı hareket ettirdiklerini söylemişlerdi. Bu doğru ama ortam parametreleri farklı(su içerisinden geçerken ki hızı), ışığın sadece grup hızı düştüğünden, geçiyorlar. Faz hızı aslında aynıdır.

Bir de hız, gözlemci olduğunuz konuma göre değişir. Eğer foton'a karşıdan bakarsanız saniyede yaklaşık 300.000 km'dir. Eğer fotonun açısından bakarsanız sonsuz bir hızda ilerlemektedir. Aslında bu sorular, evren sabitlerini sınırlı bir hız gibi algıladığınızdan kafanızı kurcalamaktadır. Işık için evren'de sınırsız bir hızda ilerliyor diye kabul edebilirsiniz. Hız, zaman sınırları kütleli cisimler için geçerlidir. Bir foton için A noktasından B noktasına 15.000.000.000 ışık yılı mesafe seyahat etmesi sıfır saniyedir.

Kara delikler ile ilgili elimizde çok fazla bilgi olmadığından, sonu dır, dir gibi net tanımlama ifadeleri içeren cümleler kuramayacağım.

Umarım bu açıklamalardan sonra, Neden içinde bulunduğumuz evrende ışığı hızlandıramayacağımıza dair kafanda fikirler oluşmuştur.

Saygılar.
  • Paylaş
Hayır kazanmaz. Kazansaydı hızı da artardı ama foton için böyle bir durum yok. Fotonun enerji seviyesi yükselir ise dalga boyu kısalır.
Karadelikte ise işlem şöyle gerçekleşir.
Işık hızı sabit olduğundan dolayı fotonlar enerji kaybedecektir ama başka bir şekilde. Foton dalga boyunda enerji kaybına uğrayacak ve yerçekimsel kırmızıya kayma durumu yaşayacaktır. Işık kara deliğin olay ufkuna yakalandığında dalga boyu sonsuz bir uzama yaşayacak ve kısacası foton kırmızıya kayarak ortadan kaybolacak.

Kısacası ışığa enerji yüklemek hızlandırmaz, zaten kütlesiz parçacıklar ve kütle de kazandırmaz.
Işığa enerji yüklemek dalga boyunu kısaltır.

Bununla ilgili yazım vardı.

erhankilic.pro/kara-delikler-yani-sifira. . .
  • Paylaş
2

Orhan Tutum, Yani dalga boyu kısaldığında kızmızıya kayma durumu aslında kızılötesi dediğimiz ışınların da ötesine geçerek göremediğimiz için yok oldu diyebileceğimiz bir duruma mı geliyor yoksa gerçekten yok mu oluyor?

Erhan Kılıç, Bilemeyiz. Sadece sonsuza değin dalga boyunun uzadığını ve bize göre yok olduğunu biliyoruz. Yok olması artık bizim ona asla ulaşamayacağımız için kullanılan bir kelime. Normalde bu enerji korunumu yasasını ihlal eder ki ediyorda kara delik şu an. Hawking kuantum fiziğini katarak durumu çözmeye çabalıyor.
Onunla ilgili yazım: erhankilic.pro/kara-delik-var-mi-yok-mu

Işığın şu anki haliyele bir kütlesi olduğunu bir de kara deliğin çekim kuvvetine yakalanan bir nesnenin kendisinin hızlandığının farkında olabildiğini var sayarsak dediğiniz mümkün gibi görünüyor.
  • Paylaş
8

Erhan Kılıç, Foton kütlesizdir. Hızı ise her daim sabittir. Enerji yüklemek sadece dalga boyunu kısaltır fotonun.

Fazlı Özdemir, Hızı sabittir?

Erhan Kılıç, Fazlı bey siz genel görelilikten haberiniz yok sanıyorsam. Araştırmanızı tavsiye ederim.

Orhan Tutum, Erhan bey nedense üslubunuz rahatsız edici hissettiriyor. Bilgilerinize güveniyor ve başkalarıyla da paylaşmak istiyorsanız yorumumu dikkate almanızı tavsiye ederim.

Erhan Kılıç, Evet haklı olabilirsiniz. Her zaman dışarıdan bakamayabiliyor insan.

Orhan Tutum, Aynen, bende bunu farkettiğim için uyarmak istedim zaten. Malum mesleğimiz dolayısıyla ister istemez strese maruz kalıyoruz. Hali hazırda güzel bir bloğunuzda varmış okuyanı artırmak için inploid.com biçilmiş kaftan bence. :)

Fazlı Özdemir, Farkındaysanız 'her daim' yazılı orada. Işık hızının yavaşlatıldığından bile haberiniz yok sanırım. İnternetten okuyarak (acaba...) bilim adamı olma yolunda sağlam adımlarla ilerliyorsunuz. Başarılar.
Ayrıca buyrun, sizin için Türkçe olarak (Kaç yaşındasınız bilemiyorum ama anadilinizi bile yanlış kullanıyor olmanız da içler acısı) haberi parmaklarınızın ucuna getireyim.
Buyrun, tıklayabilirsiniz: bbc.co.uk/turkce/haberler/2015/01/150123...
Erhan bey...

Erhan Kılıç, Fazlı bey;
Bu bir deneydir ve 1 metrede 1 nanometre gibi bir farktan bahsediliyor. Ölçüm hatası olabilir. Deney tekrarlanıp defalarca aynı durum olursa ve gözlemlenirse işte o zaman gerçekten yavaşlatıldı denilebilir ve ışık hızı sabitliği çürütülebilir.
Bilim insanları da öyle yapacak.
Gerçekten öyle olursa ne ala, genel görelilik, kuantum fiziği gibi teoriler yıkılır ve tüm fiziğimizi baştan inşaa etmek zorunda kalırız.
Ama bilmeliyiz ki sırf reyting, tıklama için gereksiz ve bazen de yalan başlıklar atıldığında hemen bunun gerçek olduğuna inanmamalıyız.
Şu ana kadar tekrarlanan deneylerle kesin olarak ışık hızı sabitliği çürütülemedi.

Benim bildiğim üzere bir cismin hızı arttığında kütlesi azalır. E=mc2 de de bu görülüyor zaten hız artışına bağlı olarak kutlenin azalması gerekiyor ki eşitlik sağlansın. .
  • Paylaş
Bildiğim kadarı ile ışığın kütlesi yok kütlesi olmadığı için kütle kazandırmaz ama bunun yanında kütle çekiminden etkilenir ve enerjisi de kütlesinden değil kinetik enerjisinden oluşur ve dalga gibi hareket eder etkileri ise dalga gibi değil de tek bir partikül gibidir bu yüzden ışık ne olduğu belirsizdir ve hakkında net bir karara varılamamıştır ve ışığın gizemi ve davranış şekilleri hala araştırılmaktadır ve hakkında hala teoriler üretilmektedir. Aklımda kalanlar bunlar yine de bir fizikçiye sorulmalı tabii nitekim fizikçi değilim dolayısıyla yanlışım da olabilir.
  • Paylaş