Bilmek istediğin her şeye ulaş

Işık hızı evrenin başlangıcından beri hep aynı mıydı?

Farkli dalga boyları bu ışıkların enerjisini değiştiriyor hızlarını etkilemiyor. Hız sabit olduğundan dalga boyu değişince ışığın frekansı değişiyor. Işık bir elektromanyetik radyasyondur. Bu radyasyonun görünen spektruma kalan kısmına ışık deniyor.
Fizik
Resimden anlatmak daha kolay. Dalganın hareket yönü "K vektörü" yönünde. Dalga boyu ise bu yöne dik oluşan Elektrik ve Manyetik alanların oluşturduğu dalgaların boyu. Yani hızı sabit ama etrafında titreşen alanların frekansları farklı olabilir.
  • Paylaş
1

Hakan Köse, Harika yanıt ve net açıklama olmuş, iyi bir fizikçiden gelen harika bir yanıt :)

Bu konu hakkında bir kaç teoriler var. Aşağıda ki linkte ışık hızının zamanın bazı büyük dilimlerinde değiştiğinden bahsediyor.
 
Bu aşağıdaki video da ise( açılmayabilir belki.p) formül üzerinden yorumlamışlar. ( E=mc2) 
  • E: yıldızlardaki termonükleer madde ,enerjiye dönüştürüldüğü zamanki enerji
Eğer ışık hızı şimdikinden biraz daha hızlı olsaydı yıldızlardaki enerjinin çabuk tükeneceğini ve dünyanın milyonlarca yıl önce karanlığa gömüleceğinden bahsediyor.

Eğer yavaş olsaydı evrenin başlangıçtaki genişlemesinin çok daha yavaş olacağı ve evrenin çekim gücünün etkisiyle çökeceğinden bahsediyor.
facebook.com%2fphoto.php%3fv%3d101509422...'>facebook.com/photo.php?v=10150942255889558
  • Paylaş
Bu ışık hızı lafı bana çok mantıklı gelmiyor. bildiğiniz üzere ışık dünya tabiriyle rengine göre dalga boylarına ve ulaşabileceği maksimum mesaflere ayrılıyor. misal mor ışık kısa dalga boyundayken kızıl ışıklar daha uzun dalga boylarında ışınım gerçekleştiriyorlar. bu da demek oluyor ki mor ışık ile kızıl ışık aynı mesafelere kadar ışıklarını ulaştıramıyorlar. 

şimdi mor bir ışık ile kızıl bir ışık aynı hızda mı hareket ediyor yani? madem aynı hızda o halde üzerindeki hareket enerjisi de aynı olmak zorunda o halde aynı mesafeye aynı sürede gidebilmeleri lazım. ama gidemiyorlar kızıl ışık mor ışıktan daha uzağa gidiyor.

biz ışık hızı dediğimiz de hangi ışığın hızından bahsediyoruz . tüm sıkaladaki ışıkların birleşimlerinin hızımı bu? ( -ki bu çok saçma bir sav olurdu)

bir bilen varmı dır acaba ben saçmalıyormuyum yada bu çelişki mantıklı mı?
 :))


  • Paylaş