Bilmek istediğin her şeye ulaş

Işık hızıyla giden bir aracın farlarını açarsak ne olur?

Önce Lorentz dönüşümü ile ilgili şu ön bilgi (alıntı) ile başlayayım.

"Işık x ekseni boyunca hareket etsin. Işığın hızı (c=x/t yani x=ct) olmasından dolayı Lorentz dönüşüm formüllerinde x yerine ct yazılabilir. Dönüşüm denklemleri aşağıdaki hale gelir :

Işık

Işık

Yukarıdaki iki denklem birbirlerine bölündüğünde aşağıdaki eşitlik ortaya çıkar:


X'/t' = c

Görüldüğü gibi diğer koordinat sisteminde de x/t değeri c'ye eşit olmaktadır. X/t = x'/t' = c eşitliği dönüşümden çıkmaktadır"

Fizikçi olarak değil ama benzer bir soruyu Lise birinci sınıfta Fizik hocama sorduğumda aldığım yanıtı hatırlayarak bir yanıt vermek isterim (çok uzun bir tren 0,9c ile giderken üzerinde bir adam 0,4c ile koşarsa aşağıdaki birisi adamı 1,3c hızı ile görmez mi diye sormuştum, yani ışık hızından daha fazla bir bağıl hız :) ). Bizler düşük hızlar için aslında Lorentz ve Galileo dönüşümlerindeki denklemlerin düşük hızlar için özelleşmiş hallerini kullanırız. Işık hızına yakın hızlarda bağıl hız asla ışık hızını geçemez bunu da şu denklem ile görebilirsiniz.

Lorentz dönüşümüne göre, v hızıyla x ekseni boyunca düzgün hareket eden bir referans sisteminde, w hızı ile giden bir cismin hızı, duruğan durumundaki referans sisteminde aşağıdaki gibidir:

Işık


W durağan referans sisteminde görülen hızdır.

Burada w yerine c koyarsanız örneğin (araba v, c hızında ve foton w da c hızında) denklemin üst kısmı c+c=2c olur. Alt kısım ise (1 + c.c/c.c) yani 2 olur. Bölüm sonucu ise 2c/2=c olacaktır :). Yani W bağıl olarak ışık hızını geçemez.

NOT: Lorentz ve Galileo dönüşümleri başlı başına araştırma konusu ancak bu konuda Çetin Bal'ın sitesinde faydalı bilgiler mevcuttur. İnceleyebilirsiniz. zamandayolculuk.com bu sayfa da sorunuzla alakalı sayfa.

NOT2: Burada (benim daha önceden sorduğum şekilde) bağıl olarak bu iki hızın toplamının 2c olması durumunda ne olur sorusunu sorduğunuzu düşünerek yanıtlamaya çalıştım.
  • Paylaş
Durgun kütlesi 0 olmayan bir nesne ışık hızına bugün bildiğimiz Fizik formüllerine göre çıkamaz. Eğer çıkabiliyorsa şu anda bilmediğimiz Fizik kanunları var ve elimizdeki formüllerin değişmesi gerekiyor demektir. Bu durumda daha bulmadığımız Fizik formülüyle hesaplama yapamayacağımız için ışık hızıyla giden bir aracın veya onun yaydığı ışığın nasıl davrandığını bugün için bilemeyiz.

Işık hızına yakın bir hızda giden aracın farlarını açarsak (teorik olarak bu mümkündür ve benzer deneyler yapılmıştır) far ışığı tam ışık hızıyla gider, arabadaki ya da arabada olmayan birinin ölçmesi farketmez. Herkes için ışık her koşulda c hızıyla gider.

Not: Işık hızı yalnızca mutlak değer olarak sabittir. Yani ışığı yönüne dair bir sınırlama yoktur. Doğal olarak biz ışığın bazı durumlarda daha yavaş olarak gözlemleyebiliriz. Örneğin Fiber optik bir kabloda yansıtıcı kablo duvarlarına çarparak ilerlediği için ışığın iletim yönündeki hızı daha yavaştır. 2. Durum ışık yalnızca ışıkken c hızıyla gitmek zorundadır. Bir enerjiyi başka bir enerjiye dönüştürebiliriz. Örneğin yoğun bir ortamda bir atomun elektronlarıyla foto-elektrik çarpışmayla elektron kinetik enerjisine dönüşür ve kararsızlaşmış elektron kısa bir süre sonra yeniden foton salabilir. Bu durumda foton başka bir enerji formunda duraklama yapmış olur ve siz onun hızını daha yavaş ölçersiniz. 50km'lik yolu 1saatte alan bir şeyin hızını ancak en kısa yoldan ve duraklamadan geldiyse 50km/saat diyebilirsiniz. Işığın yoğun cisimler içindeki yavaşlaması bundandır. Aslında, enerji ışık formundayken (ki bu denenmiştir) her koşulda ve her referansa göre ışık hızıyla hareket eder ne fazla ne az.
  • Paylaş
Bu tür sorulara cevap vermek kendimce doğrumu bilmiyorum fakat önemli olan bilimin önünde ki engellerin kaldırılmasıdır. Mesela ikizler paradoksu, iyi bir örnek, paradoksa göre zaman değişebilir, halbuki ne alakası var bunlar fantastik ilgi çekici söylemlerdir, yıllardır kara delik ile insanların beyinlerini meşgul ettiler. En basiti, aynı yaşta ki iki insan biri minyon tipli biri aksine yaşını büyük gösterse, dünya da aynı zaman diliminde 20 yıl geçirseler, biri daha yaşlı, diğeri daha genç görünmez mi ? Sabit bir zaman olmasa, neyi neyle kıyaslayabiliriz. Işık sadece döngüsel enerji şeridi aktarıcılarından biridir. Bilimin tıkandığı nokta boyutlandırmadır, girdikleri bataktan çıkamıyorlar, çıkamıyorsak kullanırız mantığı ile kara delikti ışık hızıydı vb. durumları ortaya atıyorlar, gerçekten bilim insanı olmadıkça bunları göremeyiz.
Soru şöylemiydi , ışık hızıyla giden bir aracın farlarını açarsak ne olur ? Hiç, evet hiç birşey olmaz, niye olsun ki, ışık kendi yapısına göre enerji döngüsünde, molekül şeridinde iş yapmaya devam eder, Çünki zaman sabittir, çoğu bilim çevresi bu sabitliği bozacak soru kombinasyonları türetmekteler, sebebi zaman sabit olmazsa evrenin sonsuzluğu söz konusu, tek dertleri bilimi isteklerine göre çevirmek. Bu yüzden onun bunun fikrinden ise kendi yeni düşüncelerimiz daha önem kazanmazta şunu da unutmayalım ışık her ortam da aynı hızla ilerlemez, yarı saydam ve katımsı maddelerin içinde daha yavaş ilerler, mesela sudaki hızı, okyanusların 2-3 km ve daha derin mesafelerini düşünün, yani ışık oralara daha yavaş ilerliyor diye oradaki canlılar için zaman daha mı yavaş , kısacası ışığın zaman ile direkt bir alakası yoktur. Hiç ışık almayan yeraltı tabakaların da zaman yokmudur ki ? ? ?
  • Paylaş
2

Adem Şahin, insanın yaşlanmasının zamanla ne ilgisi var zaman olmasa insan yine yaşlanır buda albert ayştaynın ikizler teorisini çöpe atar bence sonuçta evrende bişey ışık hızıyla yol alırken onun dışındaki herşey yerli yerinde öylece durur araç ışık hızıylada gitse bu onun içindeki sati hızlandırmazda yavaşlatmazda

Murat Keskin, evet aynen öyle, birileri dedi diye doğru kabul etmek zorun da değiliz, bütün mesele zamanı ışıkla bağdaştırmak ta , bir türlü zamanı boyutlandırmaya dahil edemiyorlar, bunu İzafiyet Teorisi ntv yayınları kitabında da kabul ediyorlar. sadece varsayımlarla zamanı boyutlandırıyorlar. bu da tutmuyor tabi ki

Çok teknik bir cevap olmasa da fardaki ışığın yayılması için zaman faktörü gereklidir ki ışık hızıyla giden aracın farlarının yanması için o zaman oluşamaz. Örnek olarak koşu bandında koşan birinin koşmasına rağmen hiç yol alamaması gibi bir durum oluşur.
  • Paylaş
2

Hakan Köse, Çok farklı bir yaklaşım olmuş tebrik ederim :)

Ancak, ihtiyaç duyulan zamanın oluşmaması kısmen demek oluyor ki bir boyutta "zaman durmuştur". Eğer farların yanması için zaman yoksa başka hiç bir aktivite için de zaman olmamalı. Bu açıdan bir eksiklik oluşuyor gibi geldi bana..

Bu konular hem çok zevkli hem de çok karışık konular :)

Azat Toğluk, Kesinlikle haklısın Hakan ağabey, bu konular çok zevkli ve insanı düşünmeye zorluyor :)

Nereden baktığına göre değişir.
Eğer ışık hızı ile giden araçta açarsan farları, Genel Göreliliğin hangi hızda olursan ol ışık hızı senden hep sabit hızla uzaklaşır kuralına göre gene senden ışık hızı ile uzaklaşır. Ama hızı ışık hızının iki katına çıkmaz gene ışık hızındadır. Sen ışık hızında hareket etsen bile.
Dışarıdan bir gözlemciye göre fardaki fotonlarla yanyana gidiyor gözükürsün.
Burada mantığı anlayabilmenin tek yolu mutlak zaman kavramını bırakmaktır.
Çünkü sen ışık hızına yaklaştığın vakit zaman senin için yavaşladığından aslında gene ışık hızına ulaşamamış gibi bir durum oluşuyor.

Genel görelilik teorisini detaylı irdelemeniz ve mutlak zaman kavramınızı yıkmanız laızm.
  • Paylaş
Teori kütlesi olan hiçbir şeyin ışık hızına ivmelendirilemeyeceğini söyler ama madem farazi bir soru sorulmuş ışık yayılamaz yani farlar yanmaz.
  • Paylaş
Işık hızıyla giden şey bir araç olamaz. Kütleli hiçbir şey ışık hızıyla hareket edemez. Diyelim ki var derseniz cevap, "aracın önündeki tavşan korkar" olabilir.
  • Paylaş
Bence ışık hızında giderken farları açarsan hiç bir etkisini göremezsin ışığın. ışık saçılır ama o ışık ilerdeki bi cisimden yansıyıp size dönmez. o ışığı sadece sabit halde parlayan bi ışık olarak görürsünüz yani ileriyi aydınlatamaz sizin için, ışıkla beraber yanyana hareket edersiniz, çünkü einstein amcamın dediği üzere evrende en yüksek hız ışık hıozıdır ve hiçbir şey ışık hızından daha hızlı hareket edemez. Sorunun cevabı bence: hiçbirşey olmaz. Yani önünü aydınlatmazsın.
  • Paylaş