Bilmek istediğin her şeye ulaş

Işık kirliliği nedir?

Işık kirliliğini kötü aydınlatmaların bir bütünü olarak tanımlayabiliriz. Yanlış yerde yanlış miktarda yanlış yöne yapılan tüm aydınlatmalar ışık kirliliğine sebep olur. Özellikle büyük şehirlerde ışık kirliliğine rastlamak çok kolay. Işık kirliliğine genel olarak 4 gruba ayrıabiliriz:
 1. Işık taşması (Işık tecavüzü). Işığın istenilen yerin dışında başka yerleri aydınlatmasıdır. Örnek olarak sokak lambalarının verebiliriz. Sokak lamblarının asıl amacı sokakları aydınlatmakken bazen evimizin içine kadar aydınlatmaktadır.
 2. Işık karmaşası. Gözün alışık olduğu aydınlatma seviyesinden daha çok ışık verildiği zamanlarda ortaya çıkar. Işık kaynağının açısı da ışık karmaşı oluşmasında etkilidir. Yatay doğrultuda yayımlanan ışık kaynakları insanlarda anlık görme bozukluklarına sebep olablilir. Örnek vermek gerekirse uzun farları açık bir araba karşısındaki sürücü de ışık karmaşına neden olabilir.
 3. Gökyüzü Işıması (Dikine Işıklar). Doğrudan gökyüzüne verilen ışık yani tam anlamıyla boşa harcanan ışık. Bu ışık demetleri uzayda kaybolur ancak gene de ışık kirliliğine sebep olurlar.
 4. Aşırı miktarda ışık. Olması gereken şiddeten fazla şiddette ışık verildiği zaman bu ışık kirliliği oluşur. Fazla ışık her zaman iyi aydınlatma anlamına gelmez.
Çevre

Işık kirliliği sadece gökyüzünü izlemek isteyenler ya da fazla ışıktan rahatsız olanlar için bir sorun teşkil etmiyor. Işık kirliliği hem devlet hem de şahısların bütçelerine önemli ölçüde gereksiz masraf getirebiliyor. Ayrıca ışık kirliliği göçmen kuşları da olumsuz yönde etkilemektedir. Kuşların varlığı ekosistem için çok önemli olmakla birlikte sayılarındaki azalma ya da rotalarının değişmesi ekosistemi etkiler. Çünkü kuşlar binlerce sinek yemekte ve bazı bitkilerin tohumlama sürecinde tohumları taşımaktadırlar.
 • Paylaş
1997 yılı Türkiye ışık kirliliği haritası

Çevre

 • Paylaş
DOĞAYA ETKİLERİ
 • Göze zarar verir.
 • Gökyüzünün güzelliğini görmemizi engeller.
 • Gökyüzü incelemelerinde gök bilimcileri olumsuz etkiler.
 • Aile ve ülke ekonomisine zarar verir.
 • Yumurtadan çıkan deniz kaplumbağalarının denizi bulmalarını engeller, çoğunun ölmesine neden olur. Ayrıca mehtabın parlak olduğu zamanlarda yumurtlayan dişi kaplumbağalar çok ışıklı yerlerde yumurtlamaz.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

885 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

 • Işık kirliliği nasıl oluşur?