Bilmek istediğin her şeye ulaş

İsimlerin insan karakteri üstünde etkisinin varlığına inanır mısınız?

Eğer buna inancak olsaydım aynı isimlerin benzer karakterlere sahip olduğuna inanmam gerekirdi.
Karakter dediğimiz şeyin gelişmesi yıllar sürüyor. Üstelik bu gelişim genetik temele oturuyor. Bu sebeple bir kişiye verile ismin karakteri doğrudan etkilediğini söylemek oldukça mantıksız bir çıkarım. Ayrıca bunu doğru varsayarsak iki ismi olan kişileri nasıl açıklayacağız. Peki ya isim değiştirenleri? Mesela sizce Cüneyt Arkın'ın karakteri "Fahrettin" den mi etkilenmiştir?
Ancak, eğer aile isme bir anlam yüklüyor, ve bu yüklediği anlam doğrultusunda çocuğa davranıyorsa, bu durum çocuğun karakter gelişimini etkileyebilir (dedesinin ismi verilen çocuğa sürekli aynı dedesi deyip dedesini andıran özellikleri ön plana çıkartıp överek pekiştirmek gibi). Ancak bu da ismin doğrudan karakteri etkilemesinden çok daha karmaşık bir durum.
  • Paylaş
İsimler onları koyan ailenin kültürünü yansıtır, dolayısıyla onu taşıyan kişinin de. Kültürün karakteri etkilediği kadar belirleyicilerdir. Yani aslında belirleyici olan isim değil alınan kültürdür, isimler o kültüre aitlerdir. Mesela tüm Merve ve Kübra'lar aldıkları kültürden dolayı belli benzer özelliklere sahip olabilirler. Ya da Muhammet, Abdülcenap ve Abdürrahman'ların en fazla %0, 01'i ateist olacaktır. Buna karşılık Deniz, Evrim ve Devrim'lerin çoğu ateist olacaktır.
  • Paylaş
Mantığım buna çok izin vermese de okuduğum bazı kitaplarda bu konuda yapılan bazı çalışmalara yer verilmişti (Incognito'daydı sanırım ya da Outliers). Buna göre insanlar direkt olarak farketmeden kendi isimleri ile kafiyeli semtleri, sokakları, şehirleri seçme eğiliminde yaşıyorlar (istatistiksel olarak elbet, bunun olmadığı durumlar da varo). Bu da doğal olarak, yaşam tarzlarına ve çevre ile etkileşimlerine etki ediyor. Bu da dolaylı olarak da olsa karakterleri üstüne etki ediyor diyebiliriz gibime geliyor.

Bu arada araştırmayı tam hatırlayamadan yazdım ama ilk fırsatta inceleyeceğim, yanlış bilgi aktarmayayım.
  • Paylaş
1

Beyza Hilal Nur, teşekkürler, merakla bekliyorum.

Etkisinin olup olmadığı tartışılabilir, fakat bu etkiye inanan insanların varlığı yadsınamaz.
Sorun şu ki, kişinin ismini nasıl algıladığı, nasıl anladığı, nasıl anlamlandırdığı çok önemli.
İsmi VOLKAN olan kişi her an patlamaya hazır mı olmalı yoksa gerçek bir volkan gibi davranıp zaman içinde yaşadıklarını içinde öğütmeli midir?
Adı ENGİN olan kişi hangi yönden engin olmalıdır?

isimlerimizi bizler seçmedik, yasalar değiştirmemize izin veriyor ama isim değişikliği bizi nasıl değiştirir. Çocuk yaşta ismi değiştirilen bir kişi için elbette bu söylemim havada kalacaktır fakat, kişiliğin oturduğu yaşlardan sonra KİRAZ olan adını BUSE yapan kişi ne kadar değişir, ne yönde değişir?
Bu soruların cevabında gizli sanırım isimlerin insan karakteri üzerindeki etkisi.

Kişisel Not: Soruyu cevaplamaya çalışırken çok mu soru sordum bilemedim : )
  • Paylaş
Anne babalar çocuklarına isim koyarken, çoğunlukla bilinçli olarak veya bilinçdışında o isme bir anlam yüklüyorlar diye düşünüyorum. Çocukların karakter oluşumunda en önemli belirleyicilerden biri de aile olduğu için; isme, dolayısıyla çocuğa yükledikleri anlam doğrultusunda bir yaklaşımda onu büyütebilirler. Tabi bu her zaman kişinin ismi gibi olacağı anlamına gelmez. Örneğin ismi 'Cenk' olan bir kişi her zaman atılgan, mücadeleci bir tip olmayabilir. Burada da bana kalırsa mizaç devreye giriyor. Sakin, mücadeleden hoşlanmayan bir mizaçla dünyaya gelen kişiye bu ismi veren bir babanın beklentileri, onun mizacına ters düşerse tam tersi daha da içine çekilebilir.

Bazı isimler dini, siyasi, ideolojik anlamlar içerebiliyor. Sırf isminin anlamı yüzünden bir çocuğa sempati veya antipati duyan çok öğretmenlerin çocukların hayatında, kişilik gelişiminde önemli etkileri olabileceğini düşünüyorum.

Yine bazen ölen bir akrabanın veya çok idealize edilen birinin ismi konulabilir. İsmi konan kişi gibi olması beklenebilir. Bu beklentiyle çocuğa yaklaşınca, bir süre sonra gerçekten de o kişiye dönüşebilir, gibi gibi...

Bunun dışında harflerdeki titreşimlerden oluşan psişik bir etki var mıdır onu bilemem:)
  • Paylaş
Bence cok genel bir soru olmus. Tabi ki her ayni isme sahip insan ayni ozellilere sahip olacak diye birsey yok. Ama su açıdan bakınca mesela bi bebege mert adini koymayi dusunen bi aileyi dede israr edip inayetullah koydurursa o cocugun tum hayati değişecektir dolayisiyla da kişiliği
  • Paylaş
Evet. İsmin çocuklukta bıraktığı izler çağrışımlar ilerde karekterine yansır.
  • Paylaş
Kişi elinde olmayan sebeplerden kendisine atfedilen şeylerin şekline bürünmeyi sever bu denli etki olabilir ama kişi insiyatifine de bağlı
  • Paylaş
Bütün isimlere olmasabile dahi , uyan isimlerde yok değil .
  • Paylaş
Hayır çok saçma
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

891 Görüntülenme15 Takipçi11 Yanıt