Bilmek istediğin her şeye ulaş

İslam dininde haram yiyenlere oy verenler de harama ortak olurlar mı?

İslamda seçim/demokrasi var mıdır?

Bu konu tartışmalı bir konudur. Özellikle "demokrasi" kısmı çok tartışmalıdır. Lakin İslam'da yönetici kısmının "seçim" yoluyla belirlenmesi gerektiği yönünde ciddi kanaatler vardır.

Buradan hareketle, elbette bir Müslüman kendisini yönetecek kişiyi seçerken titiz davranmalı ve Allah'ın yasakladığı işlerle meşgul olan kimselere itibar etmemelidir.

Burada şunu da dile getirmek önemli. Lider enflasyonunun olduğu dönemlerde "ehven-i şer" yani "kötünün iyisi" denile bir yol takip edilir. Ne demektir bu?

Şayet liderliğe aday olanların hemen hepsinde haram işlere bulaşma konusunda şüphe ediliyorsa bu durumda "içlerinden en iyi olanı" seçmek gerekir.

Türkiye de durum ise maalesef çok ama çok farklıdır ve başlı başına bir inceleme konusudur!

Türkiye'de insanların çoğunluğu ekonomik refah seviyesine bakarak oy verir. Çok az bir kesim ise din ya da ideoloji odaklı oy kullanır.

Yakın dönemden örnek verecek olursak, şayet 30 Mart seçimlerin de AKP oylarını artırır ya da %38 barajında tutabilirse, bu durum AKP'nin, geçmiş on yıllık süreçte -öyle ya da böyle- istikrarlı bir ekonomik politika izlemesinden kaynaklanacaktır.

Maalesef Ecevit'li kriz döneminden sonra Erdoğan'lı dönem, özellikle nüfusun en kalabalık dilimi olan "orta halli kesim" için cennet hayatı gibi gelmiştir. Türkiye'de insanlar, borçlarını ödeyebildikleri sürece kendilerini şanslı ve zengin hissettiklerinden ötürü böyle söylüyorum.

AKP on yıllık yönetimi boyunca gerek özelleştirmeler yoluyla, gerek arap ve fars dünyasından aldığı desteklerle, gerekse -mikro çapta da olsa- ortaya koyduğu atılımlarla ve en önemlisi istatistikî verilerle çok profesyonelce oynayarak insanlarda "kriz yok - keyfimiz gıcır" algısı oluşturmuş durumdadır.

Sonuç:

30 Mart Seçimleri, Türkiye Seçmeni için sağlam bir test olacaktır. Türkiye'nin gelecek yüz yılında kullanılabilecek çok ciddi bir istatistiki veri olacağına inanıyorum.

Bakalım, haram yedikleri konusunda haklarında iddialar olan ve istifa edip kedilerini aklama erdemini gösteremeyen AKP'ye Türkiye Seçmeni ne diyecek?

Merakla bekliyoruz!
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

302 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Haram yiyenleri desteklemek de haram mıdır?