Bilmek istediğin her şeye ulaş

İslam gerçekten bilimi teşvik ediyor mu?

500 yıl öncesine kadar teşvik ettiği biliniyor fakat son 500 yıldır bilime dair herhangi bir katkısı maalesef yok.
  • Paylaş
İslam'da "ilim" vardır.

Hatta devlet islam ile yönetildiği zamanlarda kurulan yüksekokullarda "ilim" tabiri kullanılırdı örneğin;
"İktisadi İdari İlimler Akademisi"
Sonradan batıdaki sistemi aldığımız söylenir (sanırım alman sistemi) bundan dolayı;
"İktisadi İdari Bilimler Fakültesi"
olarak batıdan gelen bir anlayış çerçevesinde isimler ve anlayışlar değişti.

Önce kavram tanımlamaları yaparak aydınlatmak isterim; Bu tanımlamaları iyice idrak edersek aslında İslam'ın bakışına göre bilimi daha net değerlendirebiliriz. Teşvik etmesi ne derece doğru veya ne derece yanlış bir görüşümüz olur.

İlim; islam anlayışı referans alınarak elde edilen bilgidir. Mesela islama göre ticaret gayet normal bişeydir ama faiz haramdır. Faizle yapılan ticaret ile ilim yapılmış olmaz. Yani ilime göre bilgi; islam kapsamında ise doğru bilgidir.

Bilim; ise islam referansından bağımsızdır (böyle olmadığını iddaa edenler kendini kandırıyor bence) faizin haram olmasını temel referans kabul etmediğinden yani sadece insanların kendi edindiği bilgileri temel değişken kabul ettiğinden haliyle ticaretteki faizi normal kabul eder.

Bana göre; Genetiği Değiştirilmiş Organizma ürünleri, Kola ve Birtakım Kimyasal İlaçlar bilim ürünüdür. Şayet insanın tabiatına ters düşen etkileri dolayısıyla islamın destekleyeceği bir yapıda bir ilim görülmüyor. İlim bunu baştan reddeder ama bilim kötü sonuçlarını gözlemlemeyene kadar doğru kabul eder. Bilim bunu her ne kadar "Normal" olarak nitelendirse de sonuç olarak İslam'ın "normal" demediği bişeyi normal kabul eden birşeyi islamın teşvik etmesi pek mantıklı görülmüyor.
  • Paylaş
1

Murat Keskin, Günümüz de sermayenin eline geçen bilim, düzeni yürütenler tarafından sermayeye çevrilmedikçe boş görürler. İslam anlayışın da öncelik ortak insani değerler olduğu için, bilimsel araştırmalar felsefesi de bu yoldan ilerlemektedir. Şu anda bile bilimi sermayeye çevirme çabaları, ancak temiz bilimsel ellerin ciddi mücadelesi ile engellenebilir. Temelin de burada ki veya başka yerlerde konusu geçen mücadeleler iki ana cephenin savaşıdır, 1. sadece kendini düşünen yarı hayvanımsı bencil katı anlayış ,, 2. kendinden daha fazla diğerlerini ayırt etmeden fedakarlıkla düşünen İNSAN şerefine varmış olanlar... Yani bilim bahane sermaye gölgesini satmadığı şeyi yok eder, keşke en az hayvanlar kadar sevebilselerdi ...

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

217 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları