Bilmek istediğin her şeye ulaş

İslam hakkındaki bilginizi nereden edindiniz?

Kitapta yazıyor. Adı: Kur'an-ı Kerim
 • Paylaş
Ufak mı ufak bir çocukken genel kavramları ailemden: "Allah, büyük, günah, kötü, iyi" gibi. Daha sonra o genel kavramları biraz daha açan din kültürü ve ahlak bilgisi dersini veren hocamla birlikte, 3 ay tatil keyfimin yanında camiye gittiğim o süre zarflarında... Tabi ki her Kuran'a geçtiğimde tatil bitiyordu :) Ama İslam hakkında öğrendiğim bu bilgiler gerçekten tam anlamıyla yüzeyseldi. Bence İslam hakkında derinlemesine bilgi öğrenmek isteyen biri kendi çabalarıyla bunu başarır... Şahsen benim hep "ertelediğim" mevzuulardır bunlar.
 • Paylaş
Bakalım meseleyi öğrendiğim boyutuyla anlatabilecekmiyim;

Ben teslimiyeti, toplama ile öğrendim. Mevcut suretler bana delil sundukça daha çok topladım. Ama herşeyden önce iletişime geçmek gerekiyordu bu ise bir açma ile olacaktı. Açma sonrasında suretlerin sunduğu deliller daha çok görünür oldu ve daha çok bağlantı elde ettim. Sonucunda ilgi sahibi oldum. Eğer yoksaysaydım herhangi bir ilgi veya toplama olmayabilirdi. Ben böyle öğrendim.

Yukarıdaki paragrafta geleneksel kelimeler kullanmadım. Mesela, "İslam" demedim, "Kuran" demedim "Sure, ayet, namaz, fatiha, bilmek, bilgi" ve "inkar" demedim yerine benzer anlamda kelimeler kullandım. Eğer geleneksel kelimeleri kullansaydım bahsetmek istediğim şeyi geleneksel kalıpta yani çoğumuza öğretildiği gibi anlayabilirdiniz.
İnsanların İslamı doğru öğrenmesi için gelenekselciliği bir tarafa bırakıp özveriyle anlamları incelemesi gerektiğini düşünerek, kelimeleri tek tek idrak ederek meseleyi asıl boyutuyla Kuran'dan (Toplama'dan) öğrenmeyi tercih ettim. Kuran'da geçen kelimeleri de anlam kökenini gösteren sözlüklerden bakarak ve tercümeleri karşılaştırarak öğrendim.
 • Paylaş
Küçükken cami ye giderdik. Artık böyle şeyler varmı bilmiyorum. Tabiki de ailede önemli faktör.
 • Paylaş
1

Hakan, camiler laik devletin dairesi olduğu için, artık oralara göndermiyorlar caiz bulmuyo hoca efendileri gizli saklı abi, abla evlerinde yapılıyor bu işler. gelinen nokta budur.

Öncelikle ebeveynlerimizden , sonra cuma namazlarının hutbelerinden , sonra merak edip çeşitli kitaplar okuyarak,sonra kur-an ın mealini okuyarak, sonra mantığınızı kullanarak ama herşeyin başında doğru insan olmak yatar bunu öğrenerek :)
 • Paylaş
dışarıda tartışmaya girdiğim konuları gelip netten kitaptan araştırarak öğrendim... :))
 • Paylaş
cok sukur internetten degil:-)))
 • Paylaş
Dedem İslam Hukuku Profesörü. Bunun dışında çocukluktan beri vaazlara gidiyorum. Ayrıca kendi okuduğum kitaplardan da epey bilgi edindim. İmam hatip lisesi mezunuyum; ama orada yeni bir şey öğrenmedim hiç.
 • Paylaş
Aileden, okuldaki din kültürü hocalarımdan, Kur'an-ı Kerim mealinden, sözüne itimat ettiğim televizyondaki ilahiyatçılardan
 • Paylaş
2

kasif, kimmiş o itimat ehli

Sevgiseli, hatırlamıyorum isimlerini

Eskiden hocalardan dı. şimdi ise Molla Google var :)
 • Paylaş
Kuran-ı Kerim ve kitaplardan öğrendim.
 • Paylaş
Babamdan en güvendiğim kaynaktır 
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

793 Görüntülenme15 Takipçi12 Yanıt