Bilmek istediğin her şeye ulaş

İslam ve Müslümanlık aynı anlama mı gelir? Kaç mezhep vardır? Kim, niye mezheplere ayırmıştır?

Bunları okuyup öğrenebileceğim Vikipedi gibi ansiklopedi tarzında bir internet sitesi de önerebilirsiniz. Dini bir internet sitesi olmasın lütfen, daha objektif bakan sitelerden yararlanmak isterim.TeşekkürlerDüzenle
İslam "teslimiyet" demektir yani yaratana teslimiyetdir. Bu öyledir ki; ondan gelen bir varlık olduğumuz ve yeniden ona dönüş olacağı gerçeğine gönülden vakıf olmaktır. Gönülden vakıf olan kişiye (yani teslim olmuş kişiye) ise "müslüman" denir hatta "islam olmak" ve "müslüman olmak" diye tâbir vardır. İkisi de mâna olarak teslim olmayı içermesi bakımından aynı anlama geldiğini söyleyebiliriz.

İslamda mezhep yoktur. Müslümanlığı; liderlerin veya cemaatlerin peşinde koşmak olarak anlayan insanlardan sebep mezhepler olagelmiştir. Onların sayısı ve tanımlandırmaları şurada genişce açıklanmış; tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0slam_mezhep...
Halbuki bir şahıstan veya topluluktan islam hakkında öğüt alan insanın dosdoğru olarak Allah'a yönelmesi islam (müslüman) olmaktır.

Mezheplere ayrılma konusunda Kuran'dan hatırladığım bazı ayetler var keşke biz insanlar dikkate alsak;

"Muhakkak ki bu sizin ümmetiniz (topluluğunuz, dîniniz), tek bir ümmettir (dîndir) . Ve Ben, sizin Rabbinizim. Öyleyse Bana kul olun!
"Ve emirlerini (uygulamalarını), kendi aralarında böldüler (fırkalara ayrıldılar) . Hepsi Bize dönecek olanlardır. "
Enbiya Suresi; 92.,93. Ayet

"Ve hepiniz, Allah'ın ipine sımsıkı tutunun, fırkalara ayrılmayın! Ve Allah'ın sizin üzerinizdeki ni'metini hatırlayın; siz (birbirinize) düşman olmuştunuz. Sonra sizin kalplerinizin arasını birleştirdi, böylece O'nun (Allah'ın) nimeti ile kardeşler oldunuz. Ve siz ateşten bir çukurun kenarında iken sizi ondan kurtardı. İşte Allah, âyetlerini size böyle açıklıyor. Umulur ki böylece siz hidayete erersiniz. "
Ali İmran Suresi; 103. Ayet

"(O müşriklerden olmayın ki) onlar, dînlerinde fırkalara ayrıldılar ve grup grup oldular. Bütün gruplar, kendilerinde olanla ferahlanırlar. "
Rum Suresi; 32. Ayet
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

225 Görüntülenme7 Takipçi1 Yanıt