Bilmek istediğin her şeye ulaş

İslam'a göre bir alışverişte vade farkı istemek günah mıdır?

Öncelikle vadeli satışla vade farkı istemek farklı şeylerdir. Vadeli satış caizdir. Mesela 20 liralık malı 10 aya yayarak 25 liradan satmak caizdir. Lakin vadesi dolduktan sonra, ödenemeyen aylar için vade farkı almak caiz değildir. Ayrıca müşteri borcunu tamamlayana kadar paranın değeri düşerse malın satıldığı zamanki para karşılığı da alınabilir. Böyle yaparak vade farkı alınmaz, malın değerinin karşılığı alınır. Netice olarak satıcı ile alıcı arasında bir anlaşma söz konusu olmalıdır, yani alan razı satan razı olmalıdır. Satıcı "Peşin fiyatı şu kadardır, veresiye fiyatı da bu kadardır" derse ve alıcı buna razı gelirse vadeli satış caiz olur.
  • Paylaş
Vade farkını kâr payına katıp hesabınızı yaparsanız sorun kökten çözülür.
  • Paylaş
1

Hakan, Net bilgi ;-)

İslam hukuku açısından bir yorum yapmayacağım aslında, çünkü uzman değilim. Soruda uzmanlık alanıma giren bölüm vade farkı kelimesi ve yazılanlardan gördüğüm kadarıyla konu islamda faize gidiyor ki soru bu değil.

Vade bir malın yada hizmetin bedelinin ödenecek hale geldiği gündür. Bu günün öncesi ve sonrası vade farkıdır. Borçlar kanunu bu durumu müeccel ve muaccel olarak ifade eder. Müeccel vade gününden öncesini ifade eder ve erken ödeme yapana sözleşmeye göre varsa iskonto hakkı doğurur. Muaccel ise vade gününden sonraki gündür ki bu da alacaklıya fark Hakkı doğrur.

Faiz ise vade farkına da işletilebilinen paranın zaman değeridir.

Bir satışa peşin değerinin üzerine eklenen ve ödeme süresini uzatan fark faiz değil malın o gün edeceği değerdir. Bu değere de alıcı ve satıcı anlaşarak karar verir. Hesaplama da çoğunlukla yüzde oranı kullanıldığından olsa gerek faiz algısı oluşması bundandır.
Bundan sonrası islam hukundan anlayan dostlarımıza emanet : -)
  • Paylaş
3

Şaman, Üstat benim gibi İslam cahilinin geldiği yere gelmişsin. Caizdir :)

Hakan, Sen geldiysen o yer doğrudur üstad :-)

Şaman, Estafrullah üstadım, senin desteğinle doğru olduğumu anladım. :)

Neyin günah neyin sevap olduğunu Allah bilir.

Şayet soru "vade farkı caiz midir? " Serbest midir? Helal midir? " şeklinde soruluyorsa cevap:

Evet, vadeli satışlarda vade farkı istemek elbette caizdir, serbesttir ve helaldir.
  • Paylaş
Vade farkı, faiz, riba apaçık haramdır... Ve korkunç derecede günahtır... Faizin en basiti bile insanın annesiyle zinasından daha büyük haramdır şeklinde hadisler var... Kişiyi dinden bile çıkarıp ebedi cehennemlik yapabilir. Konu ile ilgili o kadar sert ayet ve hadisler var ki... Ama malesef şimdilerde hocası bile kılıf uydurup faizli kredilerle ev almaya kalkıyor... Allah bunların belasını verecek imanları inançları kalmamış... .
  • Paylaş
Vade farkı demek faiz demek... Faiz islamda haramdır, ama bazı din alimleri enflasyon olan ülkede paranın değer kaybı sebebi ile vade farkını haklı bulmakta... Düşüncem : mantık açısından doğrusu da budur...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

398 Görüntülenme7 Takipçi6 Yanıt