Bilmek istediğin her şeye ulaş

İslam'a göre gebelikten korunma günah mıdır?

Kur'an-ı Kerim tetkik edildiği vakit "üreme" meselesine bir alt ya da üst sınır koyulmadığı görülmektedir. Kur'an-ı Kerim'in bir çok konuya bu tarz yaklaşması Yaratıcının "insan aklına" verdiği önemden kaynaklanmaktadır.

Kur'an-ı Kerim'de "yoksulluk kaygısıyla evlatlarınızı öldürmeyiniz" (17/31) emri vardır. Bu ayet çocuk haklarının en temeli olan "yaşama" hakkını koruma altına almakta, ancak "üreme" konusuna değinmemektedir.

Kur'an-ı Kerim'de ayrıntılı olarak yer verilmeyen konuları, konunun uzmanlık alanına giren bilim dallarına havale etmek en sağlıklı yoldur.

Buradan hareketle:

1. İnsan, sorumluluk üstlenebilen ve sonuçlarını düşünerek hareket edebilen bir canlıdır. Bu özellikleri ona bahşeden Yaratıcı elbette verdiği bu özelliklerin kullanılmasını ister.

2. İnsan, yeryüzündeki tüm varlıklarla ortak özelliklere sahip olsa da, onlardan farklı davranmakla yükümlüdür. Yükümlüdür çünkü Allah'a muhatap olma makamına erişmiştir. Bu yönüyle hiç bir konuda "hayvan" gibi davranmamalıdır.

3. Üreme, insan ırkı için doğal sürecine terk edilebilecek bir faaliyet değildir, olmamalıdır. Evrensel insan hakları ihlal edilmeden, zulme sebebiyet verilmeden, devlet/otorite zorlaması olmadan; sadece insanlar bilinçlendirilerek doğum kontrolünün sağlanması gerekmektedir.

Doğru ve çağdaş eğitim ile bu tarz sorunların üstesinden gelineceğine inancım tamdır.
  • Paylaş
Değildir, caizdir. Çünkü çocuk olacaksa veren de Allah'tır, vermeyen de Allah'tır. Kadere ne yazılmışsa o olacaktır. Tedbir; takdiri değiştirmez. Korunmanın günah olduğunu düşünmek eksik bilgiden kaynaklanır. Netice olarak korunmak, alimlerin ittifaken caiz kabul ettiği bir harekettir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4382 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt