Bilmek istediğin her şeye ulaş

İslam'a göre İslamiyet'ten haberi olmayan kişilerin hükmü nedir?

Bu konu çok tartışılmasına rağmen cevabı kesin ve nettir. Tartışmaların altında art niyet yatıyor olabilir. Oysaki aynı soru, İmam Rabbani'ye oğlu tarafından sorulmuştur. Rabbani'nin cevabı:
"Kıymetli yavrum, bu suali hâlletmek için, (Kıyamette, Peygamber efendimiz, bunları dine davet eder. Kabul eden Cennet’e, etmeyen Cehennem’e sokulur) diyenlerin sözü, bu fakire iyi gelmiyor, çünkü âhiret, mükâfat yeridir, hesap yeridir. Emir yeri, iş yeri değildir ki, oraya peygamber gönderilsin. Çok zaman sonra, Allahü teâlâ merhamet ederek, bu meselenin hâllini ihsan eyledi. Şöyle bildirdi ki, bu müşrikler, Cennet’e de, Cehennem’e de girmeyecek, âhirette dirildikten sonra, hesaba çekilip, kabahatleri kadar mahşer yerinde azap çekeceklerdir. Herkesin hakkı verildikten sonra, bütün hayvanlar gibi, bunlar da yok edileceklerdir. Herkesin aklı, birçok dünya işlerinde bile şaşırıp yanılırken, iyiliği, merhameti sonsuz olan sahibimizin, peygamberleriyle haber vermeden, yalnız akılları ile bulamadıkları için, kullarını sonsuz olarak ateşte yakacağını söylemek, bu fakire ağır geliyor. Böyle kimselerin sonsuz olarak Cennet’te kalacaklarını söylemek, nasıl çok yersizse, sonsuz azap çekeceklerini söylemek de, öyle yersiz oluyor. O hâlde, cevabın doğrusu, bize bildirilendir. Yani mahşer günü, hesapları görüldükten sonra yok edileceklerdir. "
(Mektubat, 1/259)
  • Paylaş
Bu sorunun cevabı bizzat Kur'an-ı Kerim'de verilmiştir:

"Biz peygamber göndermedikten sonra kimseye azap edecek değiliz. " (17/15)

Ancak Kur'an'da şu uyarı da bulunmaktadır:

"Hiçbir ümmet yoktur ki, içinden mutlaka bir uyarıcı gelip geçmemiş olsun. " (35/24)

Ve şu uyarıda önemlidir:

"Nice peygamberler gönderdik ve bunların yaşam öykülerini de sana bildirdik. Sana yaşam öykülerini ve isimlerini bildirmediklerimiz de var! " (4/164)

Şunu da bilmek gerekir:

"Müjdeci ve uyarıcı olarak peygamberler gönderdik ki, sonrasında insanlar uyarılmadıklarına ve teşvik edilmediklerine dair Allah'a karşı bir bahane bulmasınlar. Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir. " (4/165)

PEKİ NE ANLATIYOR BU AYETLER?

1. Allah müjdeci ve uyarıcı göndermediği insanları Cehenneme atmayacak! Elbette bu onları Cennetine koyacağı anlamına da gelmiyor. Cehenneme atmayacağı kesin! Gerisi Allah'a kalmış.

2. Hz. Muhammed'e kadar her topluma mutlaka peygamber gönderilmiş! Bunların bir kısmı Kur'an-ı Kerim'de bildirilmiş bir kısmı da bildirilmemiş.

3. Hz. Muhammed'den sonra peygamber gönderme işinin olmayacağı bildirilmiş. (33/40) Buna göre Hz. Muhammed'den sonra yaşayan ve İslam'dan haberi olmayanlar konusunda Ali İmran Suresi 104 ve 110. Ayetler gereğince TÜM MÜSLÜMANLAR SORUMLUDUR. İslamdan haberdar olmamış ya da çocukluğundan beri İslam yanlış tanıtılmış insanlara ulaşmak ve onlara İslam'ı "en güzel şekilde" tebliğ etmek Müslümanların görevidir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

199 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları