Bilmek istediğin her şeye ulaş

İslam'a göre mastürbasyon günah mıdır?

Birçok İslam aliminin fikirde ittifakına göre günahtır. En doğru hareket evlenmektir. Eğer evlenmeye imkan yoksa kişi zamanını sporla, oruçla vb. Meşgallerle geçirmelidir. Eğer bu da olmuyorsa ve zina yapmak şüphesi içinde oluşmuşsa, gittikçe zinaya yaklaşıyorsa istimna yani mastürbasyon caiz olur.

Aslında bu konuda mezhepler farklılık gösterir. Şafii, Maliki alimleri ve İmam-ı Nesefi, istimnanın haram olduğuna hükmetmiş, delil olarak Nur Suresi'nin 33'üncü ayetini göstermişlerdir: "Onlar ki ırzlarını korurlar. Ancak hanımlarına ve sahip oldukları cariyelerine karşı münasebetleri müstesnadır. Çünkü onlar bu helal olanlarda kınanmazlar. Kim de bu helalden başkasını ararsa, işte onlar haddi aşanlardır. "

Aksi yönde Ahmed bin Hanbel ve İbni Hazmi "Meni, vücudun, dışarı atmaya muhtaç olduğu bir şeydir, onu eliyle atan kan aldıran gibidir ve caizdir. " diyerek istimnanın caiz olduğunu dile getirmiştir. Caiz olmanın da iki şartı vardır: Birincisi zinaya yaklaşma tehlikesi, ikincisi de evlenmeye imkan bulamamaktır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2628 Görüntülenme6 Takipçi1 Yanıt