Bilmek istediğin her şeye ulaş

İslam'da lüksün yeri nedir?

Diyanet işleri başkanına lüks bir otomobil alınmasını nasıl karşılıyorsunuz?Düzenle
Fazlası israfa girer. İsraf da haramdır.
  • Paylaş
DIYANET işleri başkanlığı başlı başına bı luks zaten
  • Paylaş
Lüx olarak ne mesela
  • Paylaş
4

Ayhan Şimşek, Mesela 550 liralık Louis Vuitton marka bir baş örtüsü lüks sayılır mı?

Fat Ma, o aşırı lüx sayılır zannımca :))

Şaman, 1,5 milyarlık saray, 700 000 liralık saat, 1 milyonluk mercedes, evde tutulan insan boyunda 7 çelik kasa lüks sayılır mı hocam?

Ayhan Şimşek, bence lüks tanımını neye göre baz aldığımız önemli.
mesela, mal varlığının belli bir yüzdesi midir baz alınan bknz. zekat-fitre oranlar..
yoksa içinde yaşanılan toplumun yaşam standartlarına göre mi baz alınmalıdır bu standartlar?

Eskiden evliyalar alimler bitek elbiseyle bile mutlu olurken biz simdi lüks mekanlarla telefonlarla bile mutlu olamiyoruz. Bir telefonu alabilmek icin calisiyoruz o gerekliymis gibi onu alamazsak biz biz olmicakmisz gibi. Kapitalizmin esiri olduk kaldik. Bazen alip basimi gidesim. 3Gun yemek yemeyip o dönemlerde ac kalabiliyorlarken, simdi gdolu besin yemezsek ölcegimizi saniyoruz. Daha hastalikli bedenlere ve ruha sahip olduk. Fikirlerimiz isyanlarla dolu onu kati war benim niye yok adaletsiz bir dunya vs. Iyide sen nefes aliyorsun alamayanda var bunu niye sorgulamiyorsun . . . Iste bu sekilde IYICE BENCIL olduk.
  • Paylaş
İslamda bilmem ama lüks tavana asılan ampul türü olarak bilinir :)
  • Paylaş
2

Jawair Chaker's, Beni senmi eksiledin keziban??

Güzin Turhan, Niye eksiliyim jewocum sana ne kastim olabilir :D

Tamamen alıntı bir yazı ile cevap vereyim.

"Müslüman bir liderin sade yaşamı ve tecemmülü hususunda şunları söyleyebiliriz:
1- Sade bir yaşam ve tecemmülden uzak kalmak herkesin görevidir. Ancak Müslüman bir önderin başkalarına örnek olma zorunluluğu, Masum İmamlardan (a. S) taraf İmam Zaman’ın (a. F) gaybet döneminde toplumun idaresini elinde bulundurmasından dolayı sorumluluğu kat kat daha fazladır. Masum İmamların (a. S) yolunu sürdürebilmesi için yaşamı sade olmalı, masraftan, lüks yaşamdan ve israftan uzak durmalı ve normal bir vatandaş gibi yaşamalıdır.
2- İmam Ali (a. S) buyuruyor:‘Allah beni imam etmiştir ve ben, yiyecekte, giyecekte ve yaşantımda ümmetin en zayıfı olanların durumunda olmak gibi bir vazifem vardır. Bu şekilde fakir teselli bulacak, zenginde benim toplumun başında olduğumu görünce, zenginliği onu tuğyana ve isyana götürmeyecektir. ’
Allah Teala, Kur’an’da şöyle buyuruyor:‘Ey Peygamber! Eşlerine söyle: Eğer dünya yaşayışını ve süsünü (refahını) istiyorsanız, gelin size nikah bedellerinizi vereyim de, sizi güzellikle bırakayım. ’
Ayet-i Kerime, sade yaşantı konusunu ele almıştır. Bu ayete göre Müslüman bir önder, başta kendisi sade bir şekilde yaşamalı, eşlerinin yersiz isteklerinin etkisinde kalmayarak bu konuda da başkalarına örnek olmalı, kendisinin yanı sıra eşi ve çocuklarınında böyle bir özelliğe sahip olmasını sağlamalıdır.
3- Mal ve serveti olan Müslüman bir önder, İslam toplumunun rehberi olması ve toplumdaki mustazafların ve muhtaçların derdini anlayabilmesi hasebiyle Peygamberler (a. S) ve Masum İmamlar (a. S) gibi toplumun orta sınıfı seviyesinde hatta ondan daha aşağı derecede yaşamalıdır. Aşırı serveti olanlar ise o servetlerini fakir fukaraya dağıtmalıdır. Yukarıda ki ayet, savaşlardan elde edilen onca ganimetlere rağmen Peygamberimizin (s. A. A) onlardan faydalanma düşüncesinde olmadığını, eşleri daha refah bir yaşam istediklerinde bu isteklerine muhalefet ettiğini ve onlara hücceti tamamlandığını beyan etmektedir.
5- Zengin olduğu halde Müslüman önderin sade yaşamı riya sayılmaz. Çünkü dünya malına sahip olmakla dünyaya düşkünlük aynı şeyler değildir. Servetinden faydalanmak zorunlu olarak dünyaya düşkünlük ve mal yığmak anlamına gelmez. Kaldı ki bir önder bununla halkın gönlünde taht kurmak peşinde olmamalıdır. O, sade yaşamıyla toplumu yönetenlere örnek olmalıdır. Halkta din önderlerinin böyle bir yaşam tarzına sahip olmaları gerektiğinin bilincinde olduğu için Müslüman önder servetine güvenerek başkalarının gönlünü fethedemez. "

Yazının alıntılandığı adres:islamquest.net/tr/archive/question/fa928. . .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

131 Görüntülenme9 Takipçi6 Yanıt