Bilmek istediğin her şeye ulaş

İslami banka adı altında çalışan bankaların faizsiz kazanç inancıyla yatırdığımız mevduatlara kar/zarar hesabı açılarak belli oranda her ay verdikleri kar payı helal midir yoksa faiz midir?

ben bu konuyu çok düşündüm ve peygamber efendimizin (sav) veda hutbesinde faizin her türlüsü ayaklarımın altındadır demesi bence yeterlidir.gerisi minareye kılıf olur diye düşünüyorum.
ev almak istiyorum banka bana hangi evi almak istiyorsun diyor biz o evi alalım sana satalım.100 tl al 180 tl ye 10 sene taksitle sat diğer bankaların faiz dediğine sen kar payı de ben içime sindiremiyorum.​
  • Paylaş
1

Nihan Keskin, yorumunuz için teşekkürler.bende sizinle aynıı fikirdeyim.inanmak isteyenler malesef dediğiniz gibi kılıf arıyorlar.sonuçta parayı yatırdıkları yer banka banka hiç zarar edermi?etmez:)

Evi senin satın alman ile, Bankanın alıp, kar koyup sana satması arasında çok fark vardır.Araba kırmızı ışıkta da geçebilir, yeşil ışıkta da. Araba aynı, yol aynı, trafik lambasının yeri ve özellikleri aynı. birbirine benzeyen olaylar için,İslam fıkhını bilmeden; iki işlemde aynıdır demek olmaz.Bu beyan olsa olsa söyleyeni bağlar. Bankadan kredi alırsa kırmızı ışıkta geçmiş olur. evi bankadan alırsa yeşil ışıkta. tek farkı, (islami hukuk açısından) yeşilde geçtiği için ceza yemez.. Yoksa oradan öyle gözüküyor diyerek bu işe hüküm vermek doğru olmamalı :)

  • Paylaş
tabiki değildir... günümüzde islami terimler altında, bu tür haram şeyler çok yaygın olarak kullanılmakta. anlının teriyle kazandığın paraya bu tür paraları karıştırmamanı tavsiye ederim. harama bulaşınca kurtulmak zordur.
  • Paylaş
1

Nihan Keskin, cvp için tşkler.bu sadece fikir soru.etrafımda bunun doğru olduğunu idda edenler var.bende haram olduğunu düşünüyorum..

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

916 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt