Bilmek istediğin her şeye ulaş

İslamiyet takvim olarak hicri takvime (Ay'ın hareketleri) göre düzenlenmiş olmasına karşın, neden namaz vakitleri (oruç zamanları) güneş hareketlerine göre belirlenmiştir?

Takvim, belli sayıda günlerin tekrarlanmasıyla oluşan ve yıl adı verilen süreci göstermek için vardır. Yıl içindeki oruç zamanları yani Oruç ayı da güneş hareketlerine göre değil Hicri Takvime yani ay yılına göre hesaplanır. Oruç ayı içinde ise, iftar ve sahur için saatlere bakılır ki, Hicri Takvimdeki saatler ile güneş yılını temel alan takvimlerin saatleri aynıdır. Burada bir çelişki yoktur.
  • Paylaş
2

Bora, İftar ve sahur için saatlere bakılır demişsiniz fakat bunlar güneşin hareketleri ile belirlenir. Bakara 187 'ye bakarsanız şöyle yazmaktadır: "Fecr vaktinde beyaz iplik, siyah iplikten tebeyyün edinceye (size belli oluncaya, gündüzün aydınlığı, gecenin karanlığından sıyrılıncaya) kadar yeyin ve için. Sonra orucu geceye kadar tamamlayın." Eğer sabit bir saat ile belirlenmiş olsaydı her gün ve her mevsim eşit zamanlarda oruç tutulurdu.

Ankra Hkuk, Saat derken, coğrafi anlamda saatten bahsediyorum. Coğrafi olarak yerel saatler ile o bölgenin bulunduğu ülkenin resmi saati farklılık gösterebilir. Yıl içerisinde de, resmi saat ile coğrafi saat arasında değişmeler gayet olağandır.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

473 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları