Bilmek istediğin her şeye ulaş

İslamiyet' te kadının yeri nedir?

Kur'an'da borç konusunda kadınların şahitliği ile ilgili fikirlerime ters düşen bir ayet okumuştum. Kur'an'da sürekli eşit tutulan kadın ve erkekten sonra, Bakara Suresi'nin içindeki bir Ayet (282) çok tuhafıma gitmişti.

Bakara 282 içinde "Erkeklerinizden iki şahit gösterin. Eğer ikisi de erkek olamıyorsa o zaman doğruluğuna güvendiğiniz bir erkekle iki kadın şahit olsun ki, biri unutunca diğeri hatırlatsın. Şahitler de çağrıldıklarında kaçınmasınlar." geçer.

Ufak çaplı bir araştırma yaptığımda bu olayın söz konusunun, kadın ve erkek kişilerin psikolojik ve fiziksel farklılıklarından kaynaklandığını okumuştum. Detaylı araştırma bu sayfada yapılmıştır: bit.ly/mtouiu
  • Paylaş
2

Penelope, Teşekkürler :)

Erdem Karakoç, Kadında heyecan ve korku erkeğe göre fazla olduğu için 2 kadın şahit gerekiyor.

'Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları Allah'ın emaneti olarak aldınız ve onlarının namusunu kendinize Allah'ın emri ile helal kıldınız. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, kadınların da sizin üzerinizde hakkı vardır...' 
Hz. Muhammed/Veda Hutbesi.
Maalesef bir çoğumuz okuyup araştırmak ve mantığını anlamak yerine kulaktan dolma yaşamayı tercih ettiğimiz için İslamiyetin kadına ne kadar değer kattığının farkında bile değiliz. İslamiyeti cahil Arap ülkelerinin yaşadığı şekilde bir din olarak kabul etmek, hiç okumamış ve üzerinde düşünülmemiş olduğunun basit bir kanıtıdır sadece.
  • Paylaş
Ben cinleri ve insanları ancak bana kulluk etsinler diye yarattım (Zariyat/56). İlim Öğrenmek Kadın erkek her müslümana farzdır(Beyheki).

Kadınlar erkeklere ya da insanlar birbirinize kul olun demiyor ayette. Ya da hadiste sadece erkekler ilim sahibi olsun demiyor. Şu andaki İslam toplumlarına baktığımızda bunun tam tersi görülüyor. Kadın erkekler için yaratılmış, hiçbirşey yapmaya(yaşamaya) hakkı olmayan bir varlık olarak gösteriliyor. Gelenek ve görenekler islamın kurallarıymış gibi uygulanıyor. İlimin bilginin olmadığı yerde cehalet olur. islam toplumlarında kadınlar okutulmayarak cahil bırakılıyor. Bunun özellikle yapıldığını düşünüyorum. Bilgili kadın erkek hegemonyasına son vereceğinden bunu istemiyorlar diye düşünüyorum.

Kısaca İslamda kadının yeri hayatın heryerindedir.
  • Paylaş
... kocasının yanı.
  • Paylaş
Kır dizini evinde otur.
  • Paylaş
3

Penelope, Böyle bir mantık var malesef.

Erdem Karakoç, 'Kır dizini evinde otur' mantığı İslamın ortaya koyduğu bir şey değil İslamiyeti yanlış yorumlayanların ortaya koyduğu bir yaşayış biçimidir. İslamiyet kadınlar araba kullanamaz demiyor ama Arap ülkelerinde kadınların araba kullanması yasak. İslamiyetin televizyon hakkında hiçbir yorumu yok ama bir zamanlar sözde din adına haram ilan edilmişti. İslam mantığıyla gidersek eğer bir şeyi faydalı yönde kullanıyorsan o şey helaldir yok onu zararlı kullanıyorsan o şey haramdır. Öze dönecek olursak İslamiyet helal daire içerisinde kadının evde veya dışarıda her türlü faaliyetine izin verir.

Önceden Müslüman olmayan kadınlar bakalım nasıl yorumluyor;

Ayrıca;


Dinler

  • Paylaş
Temel'e islamiyette 4 kadin vardir demisler, fadime'nin yanina uc tane daha almaz misin demisler; sormayin, biriyle henuz basetmesini ogrenemedim demis...
  • Paylaş
Kadın erkeğe allahın emanetidir. nasıl ki insanlar bir emanete gözü gibi bakar, işte kadınlarda yaradanın emaneti diyerek bakılmalıdır. tabi bu kavramı hak edene.....
  • Paylaş
3

Nazende , emanete hıyanetlik olmaz.

Force, kadın olarak yaratılmış olması , bu kavramı hak etmiş olması demek değil midir ?

Zira, emanet dedikten sonra onun iyi yada kötü hareketlerine karşı her daim güzellikle yaklaşmak gerekmez mi ?

nazende 'nin dediği gibi ben bu emaneti beğenmedim deyip ,emanete hıyanetlik olmaz ;)

Nazende , ne demek istediğimin yerine ulaşması umut verici : ))

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2066 Görüntülenme10 Takipçi8 Yanıt