Bilmek istediğin her şeye ulaş

İslamiyet'e göre aynı dinden olmayan iki eşin evlilik durumu nasıldır?

Konu ile ilgili 3 âyet-i kerimenin meali şöyledir:

Kitap ehli [Yahudi ve Hıristiyan] kadınlarla evlenmeniz helaldir. [Maide 5]

İmanlı kadınların kâfirlerle evli kalmaları helal değildir. [Mümtehine 10]

İman etmedikçe, müşrik
[dinsiz, putperest] kadınlarla evlenmeyin. İmanlı bir cariye, beğendiğiniz, imrendiğiniz müşrik bir kadından elbette daha üstündür. Kadınlarınızı da, iman edinceye kadar müşrik erkeklerle evlendirmeyin! Mümin bir köle, müşrik bir erkekten elbette daha üstündür. [Bekara 221]
  • Paylaş
İslamiyet'e göre erkek müslüman olup kadın müslüman değilse evlenmelerine müsaade vardır, ancak Müslüman bir kadın müslüman olmayan başka bir erkekle evlenmez ( sebebi bir erkeğin baskısı vb ile müslüman olmayan kadın müslüman olacaktır, fakat müslüman bir kadın müslüman olmayan eşi yüzüden onun baskısı ile onun dinine geçebilir endişesi ) fakat bir kadın vesilesi ile belki müslüman olmayan birisi , müslüman biriyle evlenince müslüman olacaktır. Bu da denenmeden bilinemez ki. Bu şekilde müslüman bir kız arkadaşım hiristiyan biriyle evlenmişti ve adam kız aracılığı ile müslüman oldu.Birini müslüman etmekte en büyük sevaplardandır .Belkide dönem farkı kurallarıda değiştirebiliyor bazen .
  • Paylaş
1

Tuğba *han, Aslında islamda herşey bizim iyiliğimize göre belirlenmiştir. Farklı dinlerden bir eşin yaşamı çok zordur. Aşk bitince birbirine tahammülün kalmayabilr hele farklı dinlerdense birbirinin dinlerine karşıda saygısızlık başlayabilir. Çocuk olursa , çocuğumuz hangi dinden olacak vb. soruları ve tartışmaları başlar. Vi çok sebepten dolayı islamda doğru görülmemiştir fakat, herşeyin bir oluru olabilir islam dini hoşgörü dinidir ve bazı istisnai durumlarda bu konuda daha bilir kişilere danışmak daha doğru olur.

Sevmenin dili dini ırkı mı varmış ki konuşurlar ?
  • Paylaş
1

İlginc Adam, İslamiyete göre sevmenin "dini" olur.

İslamiyet'e göre erkek müslüman olup kadın müslüman değilse evlenmelerine müsaade vardır, ancak Müslüman bir kadın müslüman olmayan başka bir erkekle evlenmesi yasak yani dinen haramdır..
  • Paylaş
4

Tuğba *han, Herşey erkekler için zaten :D Bazen o kadar inançlı birisi olmamam rağmen bazen ben bile bazı konularda bir çok şeyin erkek uydurması yaptırımları olduğunu düşünüyorum. Sevmek belki ama aşık olursan zaten bu sorunun bir önemi bile görülemeyebilir.

Veysel Sekmen, :) ya öyle demeyelim İslamiyette kadının hakları korunmuş hatta muhafaza edilmiş siddetli bir şekilde, ancak dünya erkekler dünyası güçlünün güçsüzü ezme dünyası olduğu için kadınlar ikinci planda kalmış. Ayrıca kadına verilen değer azalmış, günümüzde bu değer arttı gibi galiba kadın artık her şeyde, her sahada artık.. :)

Tuğba *han, :):):) doğal seleksiyon...

Veysel Sekmen, :)) galiba ..:))

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

973 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt