Bilmek istediğin her şeye ulaş

İslamiyet'in yaygın olduğu Orta Doğu ülkelerindeki başbakan veya devlet başkanlarının eşleri neden türbanlı değil?

Orta doğu ülkelerinin neredeyse tamamında İslamiyet en yaygın din. Hatta bazı ülkeler İslami koşullara göre yönetiliyor. Ancak Türkiye'ye ziyarete geldiklerinde görüyoruz ki first lady ler hep bakımlı ve mankenleri aratmayacak fiziğe sahipler. Bunun nedeni ne olabilir?Düzenle
Bu 'liderler' toplum katmanlarından gelen insanlar değildirler. Küçük yaştan itibaren Amerika, İngiltere ve İsviçre gibi ülkelerde eğitim alır, buralarda yaşar, batının kültürünü ve yaşam biçimini özümserler.

Evlendikleri kadınlar da yine aynı şekilde büyümüş ve yetiştirilmiştir. Onlar da bireysel olarak batının yaşam biçimini, kültürünü benimsemiş insanlardır.

Sonrasında Kral babaları, amcaları yada devlet başkanları sağlık durumları bozulduğunda yada öldüğünde ülkelerine zorunlu olarak dönerler, yanlarında getirmiş oldukları kültürlerle ve yaşam biçimleriyle yaşamaya devam ederler. Yanlarında getirdikleri kültürü halka da aktarmak yerine gelenksel krallığı yaşatırlar.

Ortadoğu ve liderleri hakkında Syriana'yı tavsiye ederim. IMDB puanına bakılmaksızın izlenmelidir.

imdb.com/title/tt0365737
  • Paylaş
Şeriat olmadığı için başlarını örtmeme haklarını kullanıyorlar. Şeriat olan tüm ülkelerde dinine bakılmaksızın, makam mevkii gözetmeden kadın örtünmek zorunda dır.
  • Paylaş
Herkesin kendi inancıdır kapanmak ya da kapanmamak. Söz konusu first lady olsa bile bu durum değişmemektedir. Şeriat ile yönetilen İran ve Vahabi inancına sahip Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ve Sudi Arabistan gibi ülkelerde de first lady'ler türbanlı.
Ancak dünya genelinde Türkiye'den daha çok dinine bağlı olduğu düşünülen Müslüman ülkelerden Mısır, Suriye, Azerbaycan, Ürdün gibi ülkelerde first lady'ler açık ve gayet modern görünümlü. Örnek vermek gerekirse:

Esma Esad (Suriye)
Ortadoğu

Mihriban Aliyev(Azerbaycan)
Ortadoğu

Suzan Mübarek(Mısır)
Ortadoğu

Rania el Abdullah(Ürdün)
Ortadoğu

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1029 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt