Bilmek istediğin her şeye ulaş

İşlem diyagramı nedir? Neyi ifade eder? Nelerden oluşur?

İşlem diyagramı(algoritmalar), süreç takibini zihinsel olarak oluşturmanızı sağlayan görsel şemalardır. Olası mantık sorunlarınızı erken farketmenizi ve yönetebilmenizi sağlar. İşlem diyagramı adı üzerinde, işlemleri ve bu işlemler karşılığında alınacak olan aksiyonları ifade eder. İşlem diyagramları, girdiler, çıktılar, koşullar ve döngülerden oluşur.
  • Paylaş
İşlem diyagramı (Akış Şeması) algoritmaları, sistemleri, işlemleri birbirine oklarla bağlı gösteren yaygın bir şema tipidir. Bu şemalar çeşitli alanlardaki işlem ve uygulamaların yönetilmesi, belgelendirilmesi, tasarlanması ve çözümlenmesinde kullanılan görsel yardım araçlarıdır.

Örnek:
Bozuk lambanın tespitini sağlayan şema.

Computer Software
  • Paylaş
3

Gökhan Çancılar, Diyagramda bazı eksikler var. Diyagrama göre lambanın çalışmamasından değil de "Lambayı Yak" olmalı. Lambanın fişi takılı değilse fişi taktıktan sonra akış "Lambayı Yak" adımına geri gitmeli, yani fişi taktıktan sonra "lambanın fişi takılı mı?" adımı "evet" ile devam eder. Sonra ampul patlak mı bölümüne ulaşılır. Eğer ampul patlaksa "başka ampul denenir ve fişin takılı olduğundan emin olduğumuz duruma gideriz. Sonra yine başa döner ve fiş takılı olduğundan emin olduğumuz için "lamba çalışıyor mu?" kısmına gideriz. Yine yanmıyorsa bu sefer fişin takılı olup olmadığı kısmına geri döneriz, fiş takılı ise ve ampul değiştiğinde de yanmıyorsa fiş takılıdır ama problem elektrik sisteminde olabilir. Olur da ampul değiştiğinde yanıyorsa yeni ampul alınır. Bir de diyagramı "ampulü değiştir" ile bitirirsek elektriklerin olmaması durumunda iş akışı hatalı olur. Fiş takılı ve ampul değişince yanıyorsa yeni bir lamba alarak akışı sonlandırabiliriz.

Aynı şekilde fişi tak da akışı bitiremez. Akış tekrar ampulü yakma işlevine yönlendirilmelidir. Bu diyagram ile yazılan program kodu hatalı çalışabilir.

Şaman, Hahaha, işte programcı. Üstadım mesele doğru bir diyagram yaratmak değil de akış diyagramının ne olduğunu anlatmak olunca programcılara uygun detaylar olmayabiliyor. Ama anlıyorum, geçenlerde biri üretmek istediği bir uygulama için bir ekran görüntüsü yayınlamış, ekranda birbirine 120 derece açılı üç vektör var ve değerleri 2, 4 ve 6. Bileşkesi nedir diye soruyor ve yanıtlar a)10, b)20, c)15, d)30 tabii ki bu soruyla bu yanıtların alakası yok ama ben de oldukça afalladım nasıl olabilir diye, ardından soruyu okudum. Böyle bir uygulamayı nasıl bulacağımız soruluyormuş :)

Gökhan Çancılar, Ben de katkıda bulunmak istedim :)