Bilmek istediğin her şeye ulaş

İşletme-Ekonomi öğrencisi 2. sınıf yazını nasıl geçirmeli?

Olabildiğince verimli geçirmek istiyorum, sizce neler yapabilirim, yapmalıyım? Staj bulmakta zorlanıyorum.. Hedefim bankacılık/finans sektörü.Düzenle
Finans / bankacılık hedefiniz varsa. 2. Sınıf ta güzelce bi tatil yapın, yazın tadını çıkarın doya doya hiç edin günlerinizi, çünkü bir daha zamanınız olmayacak bu sektörlerde.
  • Paylaş
Herkesin aksine, ben bankada çalışma derim. Zaten 2.sınıf olduğun için seni almayacaklardır da. Ben bankada yaptım stajımı, bilgisayar mühendisi olarak, rahattım, iyi bir de ücret aldım ki hani mezunlar o ücrete iş bulamıyor diyebilirim ancak başka bölümlerden gelen stajerlere arşivde dosya arama, getir götür işleri yaptırıyorlar. Yani yapacağın amelelikten başka birşey olmaz.

Nacizane tavsiyem, tatilinin tadını çıkarman, kendini geliştirecek sertifika ve eğitim programlarına katılman ki çoğu şehirde artık ücretsiz mesleki kurslar var, bunlar senin mezun olduktan sonraki iş başvurularında faydalı olacaktır. İllaki çalışmak istiyorum dersen de, bir otel ile görüş derim. Hem yabancı dilini kullanma fırsatın olur, hem insanlara olan sabrın artar, hemde bir otelin nasıl idare edildiğini yakından görmüş olursun.
  • Paylaş
2

Görkem Göğebakan, Emin Bey yanıtınız için teşekkür ederim, gerçekten ileride banka & finans işiyle ilgilenmek istediğimden mezun olduğumda fark yaratmış olarak olmak istiyorum. Bu sebeple, banka tecrübesi olan biri olarak bana ne tavsiye edebilirsiniz? İngilizcem ileri düzeyinde, bunun dışında getir-götür yapmamak için ne tür kalifikasyonlara sahip olmalıyım?

Asdfsadfsadfsad, Rica ederim, ben torpilsiz, sınavsız, mülakatsız girdim. Sadece telefonla aradılar, konuştuk, arkasından mail geldi, şu kadar ücretle şu kadar süreyle, şurada başlayabilirsiniz diye. Ancak yanlış anlama, senin bölümünden bankadaki bir pozisyona başvuran sayısı çok fazla olacaktır. Bu yüzden sınava ve mülakata yönelik çalışman önceliğin olsun.

Benim bölümüm gereği, işe başladığım ilk hafta nasıl desem, potansiyel bir suçluymuşum gibiydi :) Bu senin içinde geçerli olacaktır. Önce, oradaki çalışanların, müdürünün güvenini kazanmalısın. Bunu ne kadar kısa sürede kazanırsan, sana sistem (core diyoruz) o kadar hızlı açılıyor. Stajer yada personel alımları 3. sınıfta başlıyor, dolayısıyla sen ne kadar istesende, iş ilanlarını kontrol edebilirsin, üzgünüm, bu sene çalıştırmazlar. Staj yeri bulamaman o yüzden normal.

Bankada İngilizce gerektiren bir durum olmuyor. Getir - götür yapmama işi, bankadaki sana işi öğreten personelin seni sevmesine bağlı. Yani onlar seni severlerse, değil getir - götür yapmak, seni korurlar kollarlar beni mesela bireysel ekip alanım olmadığı halde bir yere bırakmıyordu, bir iş yaptırmıyordu :)

Bankada dikkat etmen gereken bir diğer husus, kıyafet... Şimdiden gömlek, kravat, pantalon stoklamaya başlamalısın. Çünkü bu sana verecek oldukları kitapçıklarda da var, dış görünüşün banka için çok önemli.

Bazı durumlar var, müşterinin anlamaması gerekiyor, bu gibi durumlarda da personelin söylediği bazı triklere karşı uyanık ol. Mesela, oradaki fotokopi makinesi çalışıyordur, ama "canım şu kimliği operasyonda bi tararmısın" derler, bu demektir ki, kimlikte bir terslik var, operasyon kontrol etsin :) Genelde mühürsüz resim oluyor.

İnsanlarla iletişimin de iyi olmalı, mesela orası bir banka ve banka yüzünden çok sinirli ve cahil insan da geliyor. Önce onları sakinleştirmen, suyuna gitmen, daha sonrada gerekli bilgileri vermen gerekiyor. Sende sinirlenirsen, büyük ihtimal seni şikayet eder, bu da tatsız olaylara sebep olur.

Daha da fazla bilgi anlatabilirim, eğer istersen :)

Bankacılık/finanssa hedefiniz bence insanlarla iletişimini güçlendirecek yerlerde çalışmalısınız bir de yabancı dil öğrenmelisiniz. Yabancı değil derken İngilizce'yi kastetmiyorum çünkü artık o normal bir dil. Ne dil o kadar insan ne kadar insan o kadar iletişim ve bu sayede insanları kendi sektörünüze göre daha iyi hitap edersiniz.....
  • Paylaş
Borsayı takip et
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

798 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları