Bilmek istediğin her şeye ulaş

İşletmelerdeki iç girişimciler neden destek görmez, inovatif hareketler için aslında en etkili yöntemlerden biri iç girişimciler değil midir?

Şirket içi girişimcilik konusu gerçekten çok önemli bir konu bence. Bu soruyu soruyor olma nedeniniz bence Türkiye'de yaşıyor olmamızdır. Şöyle örneklendirelim; Google bugün dünyanın en büyük arama motoru ve çok değerli bir şirket ve bu şirketin çok sayıda farklı ürünü var. Bu ürünlerden bazıları, örneğin Gmail servisi tamamen şirket içi çalışanların projesidir. Google çalışanları haftalık çalışma zamanlarının yaklaşık %20 sinde zorunlu olarak yaptıkları iş dışında herhangi bir proje ile uğraşırlar. Zorunlu olarak derken kastettiğim şey buna hem izin verilir hem de desteklenir. Gmail fikri bu kurum içi yeni fikir programında ortaya çıkmıştır.

Bu modeli uygulayan başka şirketler de var özellikle Amerika'da. Bizde ise şirketler ne kadar büyümüş olurlarsa olsunlar genellikle hep daha fazla iş zamanı ve kurumsallaşmanın getirdiği hantallıkla birlikte çalışanları farklı farklı departmanlarla bölümlendirir ve potansiyel faydayı emer. Bu durumda herkes yaptığı işe daha fazla odaklanırken aynı zamanda hep daha fazla zamanını aynı işe ayırır, onunla meşgul olur. Bu esnada ortaya çıkabilecek yeni fikirler "sorumlu yönetici" ve onun üstündeki bir başka basamak nedeni ile arada bir yerde kalır. Herkes daha üste ve daha yüksek bir unvana sahip olmak için fikirlerini daha sonra bu amaca uygun olraka kullanılmak üzere saklar. Bu söylediklerim genel durum elbette istisnalar vardır.

Bence burada önemsenmesi gereken şey çalışanların çalışan değil şirketin ve işin çok önemli bir parçası olduklarını bilmeleri ve bunu sürekli olarak hissedebilmeleridir. Bu ortamı sağlayabilen şirketler her zaman daha yeni düşünceler ve ürünler geliştirme şansına sahip olacaklar. Umarım Türkiye'de de bu model önemsenir ve uygulanır.
  • Paylaş
Destek görememelerinin büyük sebebi olarak ben verimliliği düşürebilecekleri olduğunu düşünüyorum. İnovatif hareketler olsun, ekip oluşturmak olsun çok rahat bir şekilde odaklanabilecekleri ortam mümkün. İşi geliştirmek için yapacakları çalışmalar şirket sahipleri tarafından olumlu karşılanacaktır diye düşünüyorum. Bunun dışında şirket içinde yapılacak girişimlerin çalışanların odaklanmasını güçleştireceği için sıkıntı yaratacağını ve bu yüzden etik dışı olduğunu düşünüyorum :)
  • Paylaş
İşverenin yapısı ile ilgili bir durum bu. İlla ki destek olunacak diye bir şart yok. Destek görülmediği için yadırganacak bir durum da yok bence. Sonuçta bulunduğunuz işletme sizin emeğinizi kiralıyor. Sizinle paralel fikirde çalışma arkadaşları bulana kadar kadere razı olunur. Ya da olunmaz istifa edilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

431 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt