Bilmek istediğin her şeye ulaş

İşleyen belleği geliştirmek için en etkili yöntem nedir?

1. Beyin Alıştırmaları
2. İlaçlar
3. Beslenme
4. Uyku

Fakat üzgünüm ki, hiçbirşey sizi "Limitless" daki Eddie Morra ya dönüştürmeyecek :))

Bellek

İşleyen bellek çok komplike bir alandır, çünkü beynin tek bir bölgesi ile kontrol edilebilen bir süreç değildir. KArmaşık olarak dikkat ve kavrayış ile ilgili diğer süreçlerle de ilgisi vardır.

1. Beyin Alıştırmaları
Bu konuda yurtdışında hazırlanmış iki iyi site biliyorum. İngilizcesi olanlar mutlaka denesinler:


Bunların dışında; satranç gibi oyunlar, okuma, yazma, tartışma, sanat uğraşıları, sosyal uğraşlar, bilmece çözme, değişik beyin alıştırmalarıdır.

Beyin hücrelerimiz arasındaki bağlantılar siz zihninizi çalıştırdıkça artar. Modern görüntüleme teknikleri bunun kolaylıkla görünmesini sağlamakta.
Örneğin ellerini kaybeden biri ağzı ile yazı yazabilmeyi öğrenebilmektedir.

Sonuçta, değişik aletler kullanarak, müzik aleti çalarak, okuyarak, yazarak, konuşarak, tartışarak, bulmaca bilmece çözerek, sosyal faaliyetler yaparak, hayvan besleyerek nöronlarımızı ve nöronlar arasındaki bağlantıları artırır, beynimizi ve bu yolla işleyen belleğimizi güçlendiririz.

Bu çalışmaları yaparsak bizde ileri yaşlarımızda bile başarılı olan tarihteki kişiler arasına katılabiliriz. Yaşıtlarımız emekli olmuşken biz hala büyük bir şirketi yönetiyor yada iyi bir kitap yazıyor olabiliriz, neden olmasın?

2. İlaçlar
Hafızanız ile ilgili yada işleyen belleğiniz ile ilgili endişeleniyor olabilirsiniz, bence en doğrusu beyin alıştırmaları yapmak ama yine de bu konuda tembelseniz dikkat ve konsantrasyonu artırıcı, yorgunluğu giderici ilaçlar mevcut. Fakat ben bu kadar bahsedeceğim çünkü bunun ilerisini psikologlar yada doktorlar söyleyebilirler.


3.Beslenme
Bellek
Güne mutlaka iyi bir kahvaltı ile başlamalısınız. Tüm gıdalardan dengeli oranda almalı ve haftada en az 3 yada 4 kez 45 dakika yürüyüş yapmalısınız.
Mustafa Kemal Atatürk'ün de dediği gibi "Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.."

4. Uyku
Beyin uykudayken bütün gün öğrendiklerinizi gözden geçirir. Gereksiz bilgileri siler ve gereklilerin yerine yerleştirir. Bir sonraki güne daha rahat ve temiz başlamanızı sağlar. ayrıca bazı yeteneklerin de uykuda geliştiği söylenir.

Bellek
  • Paylaş