Bilmek istediğin her şeye ulaş

İspanyolca ve Rusça arasında bir dili öğrenmek isterseniz hangisini öğrenirdiniz. Neden? Kolaylık ve zorluk açısından hangisi ön plandadır?

İspanyolca dünya üzerinde en çok konuşulan dillerden biri. Özellikle de ingilizceniz orta seviyedeyse dil ailesindeki yakınlıkları bakımından ispanyol dilini öğrenmeniz bir nebze daha rahat olacaktır.Ben de okulu bitirdikten sonra 2. Dil olarak Rusça/İspanyolca arasında kalmıştım.Rusça'da yazı dilinde kiril alfabesi kullanılıyor ve sesliler sert ve yumuşak, sesliler de tonlu ve boğuk sessizler olarak ikiye ayrılıyor.Alfabede vurgu farkları ve tonlama teknikleri var.Kiril alfabesinin kullanılmasının sebebi latin alfabesinin rus dilindeki tüm sesleri karşılamıyor oluşu. Fazlasıyla zor... Rusça altyapı olarak fransızca, lehçe, hollandaca -bir kaç dil daha olması gerekli, bunları hatırlayabildim- gibi dillerden de birkaç şey kapmış; fakat ispanyolca italyanca ve fransızca özellikle de portekizce gibi daha aktif kullanılan dillerle daha ortak yönlere sahip. Yazıldığı gibi okunması bakımından kolaylığını reddedemem, ama günlük basit kullanıma dahil olan fillerin hepsi hemen hemen düzensiz ve bunları ezberlemek zorundasınız. Özet olarak Rusça ya hakım olabilmek için ispanyolcaya harcadığınız enerjinin iki katını harcamak zorundasınız, farklı bir alfabeye sahip olan ve yazıldığı gibi okunmayan bir dili öğrenmek her zaman daha zordur.
  • Paylaş
1

Ahmet Burak Doğan, Evet İspanyolca Latin Amerika ülkeriyle beraber Dünya'da çok konuşulan diller arasında fakat İspanya'nın ve İspanyolca'nın Rusya kadar ülkemizle ticaret hacminin olmaması ve İspanya'da krizin meydana gelmesi beni istemeden Rusça'ya itiyor.Yazdığınız yorumu okudum gözüm korkmadı değil fakat bir zamanlar Kore'ce alfabesine toplamda 3 saat uğraşarak çözdüğümü düşünerek Rusça'yıda incelemeye almak istedim.(Umarım bu kadar kolay olur ).Yorumunuz için teşekkür ederim .

Kesinlikle ispanyolcayı seçerdim. Üstelik italyanca içinde altyapı oluşturmuş olurdum. Oldukça benzerler. Rusça ise öğreneceğim en son dildir. Bana göre zor, alfabesi yazımı öğrenimi(denedim ıhhh olmuyor) . Oldukçada itici ve kaba bi' dil. Belki isteklede alakalıdır öğrenim. Tercihim kesinlikle ispanyolca :). Tabi turizmde çalışmayı düşünüyorsanız ve akdenizde ikamet edecekseniz, tek çare rusça... .
  • Paylaş
1

Ahmet Burak Doğan, Yorumunuz için teşekkür ederim gerek iktisat öğrencisi olmam gerek iş sağlığı ve güvenliği öğrencisi olmam İspanyolca'yı öğrenmek istesem bile Rusça'yı daha önemli kılacağı için Rusça'yı denemeye karar aldım.İspanya'nın ekonomik kriz yaşaması ve ülkemizin Latin Amerika ülkeleriyle Rusya gibi çok ticaret hacmi olmaması beni şu anda Rusça'ya iten sebeplerden.

Dili hangi amaçla öğrenmek istediğinize bağlı. Ama İspanyolca derdim, çünkü bir Türk İspanyolca'yı gayet rahat öğrenebilir. 2 yıl İspanya'da kaldım ve hiç bir şey yapmadan 3 ayda İspanyolca-İngilizce çevirmen olarak çalışmaya başlamıştım bile. Gramer yapısı ve Türkçe'deki Latince kelime çokluğu yüzünden öğrenmeniz kolaylaşacaktır. Ayrıca bir kaç harf dışında yazıldığı gibi okunur.
  • Paylaş
Öyle bir zorunluluğum olmadan İspanyolca'yı seçtim. Tabii ki avantajı dünyada en çok kullanılan dillerden biri olmasıdır. Ayrıca Latin dili olduğu için İngilizce, Almanca, Türkçe biliyorsanız öğrenmesi çok kolay. Aslında bakarsanız mesleğim için Rusça öğrenmem daha mantıklı olurdu ama İspanyolca'yı Avrupa'da yaşadığım yıllarda öğrendim yani Rusça o zamanlar ilgi alanımda değildi. Rusça bilmiyorum ama öğrenmeye çalışanlardan bildiğim kadarıyla istisnası çok bol ayrıca tanıdığımız dillerden çok uzak ve bir de alfabesi farklı olması itibariyle bizler için öğrenilmesi çok zor. Yine de imkansız gibi bir sözcük kullanmayacağım zaten bir sonraki öğrenmek isteyeceğim dil de Rusça'dır... .
  • Paylaş
3

Ahmet Burak Doğan, Türkiye -İspanya ve Türkiye-Rusya ticaret ilişkilerine baktığımızda ve İspanya'da krizin patlak vermesiyle iktsat ve İş sağlığı güvenliği öğrencisi olarak Rusça'yı istemeden İspanyolca'ya tercih edeceğim sanırım.İspanyolca'yı öğrenmek size ne gibi bir katkı sağladı iş hayatında ?

Şaman, Doğrusunu isterseniz sadece İtalyanlarla çalışırken faydasını gördüm, ben onları anlıyorum onlar da beni. En çok ekmeğini iş hayatımda değil de aşk hayatımda yedim. :)

Ahmet Burak Doğan, :) Önce iş hayatı sonra aşk hayatında lazım olabilecek bir olacak hocam :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

287 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt