Bilmek istediğin her şeye ulaş

"İsrail dölü" kişiye mi hakarettir, Yahudi vatandaşlarımıza mı?

Kendi sordu, kendi yanıtladı olacak ama konuya ışık tutabilecek şu yazıya rastlayınca dayanamadım. Sonuçta hem Yahudilere karşı bir nefret suçu hem de kişiye karşı hakaret suçu oluyormuş...

Antisemitizm

Evet Türk Basınında , Muhtemelen yarınki İsrail ve Amerika basınında da Sayın Erdoğan'ın bu ifadesi manşetleri süsleyecektir.
Bir kişiye Ülkesi veya ait olduğu milleti hatta dini ile hakaret etmek, aidiyetini aşağılana unsuru olarak kullanmak, oldukça düşük seviyeli bir nefret suçudur.
Bu aşağılama olgusunu o millete ait olmayan birine karşı kullanmak nefret suçunu sanki ikiye katlıyor. Yani adamın ne Yahudi ne de İsrailli olmadığını bilmenize rağmen onu "Yahudi dölü" veya "İsrail dölü" olarak aşağılamak aslında "senin anan Yahudi ile yattı ve seni peydahladı, anan fahişeydi" anlamında bir hakarettir.
Sonuç olarak bu ifadesini içinde hem ağır hakaret var hem de NEFRET suçu mevcut.
Yapacak bir şey yok bu kişinin aileden ve sokaktan aldığı hatta belki de okulundan aldığı eğitim ile ilgili bir sonuçtur.
Kendi kendimizi sorgulamamız ve sormamız gerekmez mi?
Biz böyle bir ülke insanı mıyız. Ve bizim Başbakanımız bizi dünyaya böyle mi temsil etmelidir. Kendi elimizle seçtiğimiz Başbakan Türk Halkını ve koca bir toplumu başka bir ülke ve milletten (Bu bağlamda İsrail ve Yahudilerden ) nefret eden bir ülke olarak mı tanıtacaktır .
Kendisine son yazdığın dostça mektup halen hafızalardadır ve sürekli GOL yediğini yazmıştım. Aslında Tayyip bey'i fazla üzmek istemediğim için Gol yediğini yazmıştım. Ama açıktır ki Golleri kendi kendisine atıyor. Yani kimsenin o'na gol atmasına gerek kalmıyor. O yeterince gol atıyor kendi kalesine.
Son attığı gol de bu söz olsa gerek.
Yazık Türk halkı olarak Türkiye olarak bunu hak etmiyoruz.
Peki bu lafı eden birine Başbakan olsun veya kim olursa olsun nasıl saygı duyabilir ki
Allah acil şifalar versin ne diyebilirim.
Rafael Sadi

kaynak: odatv.com/n.php? N=israil-dolu-neden-nefr... .
  • Paylaş
Iktidarın ağzı insanları ağzını oluşturuyorlar. Döl kelimesi nasıl hir laftır ki bir devlet adamının ağzından çıkabiliyor. Döl veya tohum ifadeleri ozellikle azınlık grupları için hep kullanılır. Bu ifade ile asistlik yapılmakta ve bir millet asagilanmaktadir. Bugün ısrail dolu veya başka bir ırk için bunkbunlarla kullanılır yarın da el ele kol kola poz verirler. Siyaset, devlet anlayışı bu olmaması gerek. Herhalde hiç kimse yurtdışındaki bir devlet adaadamının bir türke türk dölü deyip aşağılamasini kabul etmez ama şimdiki iktidar her şeyi kendinde hak görüyor.

Ayrica böyle bir lafın illa ki yahudi olmayan birine söylenmesi ile nefret suçu istenmez.yahudi olana dense de nefret suçudur. Çünkü içinde nefret, öfke ve kin vardır.

Sinirden, stresten, ssoylecek sözünün olmasından dolayı ağızdan belki de bilincsizce dokulen bu laflar aslinda boyle insanlarin nasil kindar ve fasist oldugunu da gosteriyor tabi ki anlamak isteyen sadece anlayabiliyor.
  • Paylaş
Yahudiler'e hakarettir. Bu sözün daha çok Ermeni dölü versiyonu yaygındır. Ne yazık ki bu yanış bir zihniyet. Toplumumuzun genelinde böyle bir algı var zaten. Her Ermeni kötüdür diye... İşin garibi demokraside aslan kesilen bazı kesimin bu tip söylemlerle veya benzeri -Yahudi oyunu, Ermeni oyunu- gibi söylemlerle karşıtlarını rencide etme çabasında bulunması. Demokrasinin, azınlıklara saygılı olması gerektiğini hiçbir zaman hatırlamıyorlar. Evet, bu ülkede Yahudiler gerçekten kazançlı işlerin başında oldu, fakat hangisi onlar kadar ekmek verdi, iş verdi? Nitekim onlar Yahudi de değildi, Türkiye Yahudisi'ydi. Türkler'di bir bakıma.

Velhasıl bunlar boş sözler. İnsanımız kendisiyle çelişki içinde. Bir dediği bir dediğini tutmuyor. Kızdığında Yahudi dölü der bir köylü amca, diğer gün gider İsrail'den alınma GDO'lu tohumları alır eker tarlasına. Tatsız tuzsuz olurlar. Çürük sağlam fark etmez, gider kaskallayabildiğine de kaskallar. Aklımız kıt.

Sert mi konuştum ne? ? :)
  • Paylaş
Öncelikle sorunun cevabını zaten konu başlığı olarak seçtiğiniz kavramlarla gayet net ortaya koymuş ve söyleyecek fazla bir şey bırakmamışsınız:) Bu sözler AKP genel başkanı rte tarafından faşist bir ruh hali ile söylenmiş , Türkiye'nin zaten pek hoş karşılanmayan uluslararası imajını zedeleyerek gündeme damgasını vurmuş, antisemitik içeriğe sahip bir hakarettir.
Şaman Bey yukarıdaki kelimeleri kullanarak bir paragraf yazın içerikli ödevinizden pekiyi almayı umut ediyorum:))
Şaka bir yana her konuşmasında kendini tüm millet ve ırkları kucaklayıcı bir başkan olarak gösterme çabasında olan eski başbakanımız(muhtemelen müstakbel cumhurbaşkanımız) yine ırkçıl bir tutum sergileyerek en azından beni şaşırtmadı. Daha önce de ''çapulcu'' , ''vandal' , ''heykel için kullandığı ''ucube '' gibi kullanımlarla yeteri kadar asimile olmuş Türk dilini zenginleştirecek ifadeleri canlandırmışlığı vardır kendisinin...Kelime hazinesi pek geniştir.
  • Paylaş
3

Şaman, Yıldızlı 5 Pekiyi :)

Duyguertuğrul, Sağolun hocam :))))

Şaman, Ne demek çoocum, Sezar'ıın hakkı Sezar'a. :)

Kelime bazında bakarsak İsrail soyu demektir. Ama söyleyenin üslubuna baktığımızda hakaret olduğu aşikârdır. Ülkemizde az da olsa Yahudi yaşamaktadır. Bu lâf da bu vatandaşlarımızın milliyetini aşağılamaktır. Yani ırkçı bir tutum sergilenmiştir. Nasıl biz Avrupalılar veya Amerikalılar tarafından Barbar Türkler diyerek aşağılanmak istemiyorsak karşılıklı olarak biz de hiç bir halka hakaret etmememiz gerekir.
  • Paylaş
Erdoğan bu tutumuyla aslında toplumun yansıması olmuş. İsrail nefreti yurdun dört bir yanında. Tabi bunun nedeni israilin politikaları. Ancak bir devlet başkanı bireye İsrail dölü demesi birey üzerinden genele yani israile nefretini gösteriyor. Aynı zamanda bireyi itibarsızlaştırıyor. Burada mağdur olan bu söyleme maruz kalan kişi ve ülkemizde yaşayan yahudi vatandaşlarımız.
  • Paylaş
Yahudiler'e hakarettir. Ayrıca Yahudiler'den üstün cesaret madalyası alan Erdoğan'ın böyle konuşması hayret vericidir. Artık ne konuşacağını şaşırmış durumda.
  • Paylaş
Padişahın biri emir vermiş: "Bana öyle bir şey getirin ki; aynı zamanda dünyanın en tatlı ve en acı şeyi olsun" Aramışlar, taramışlar ve sonunda padişaha bir dil getirmişler.

Söz söylerken dikkat etmek lazım. Bölücü terör örgütü başı Abdullah Öcalan'ın Ermeni olduğu söylenir. Vaktiyle İçişleri Bakanı olan Meral Akşener, Öcalan'a ithafen "Bir Ermeni Dölü... " diye konuşmuştu (konuşmanın devamını hatırlamadığım için üç nokta koydum, yoksa bir ifadeyi sansür etmiş değilim)

Bunun üzerine Türkiye'deki Ermeni Cemaati, Akşener'e kırgınlığını bildirmişti.

Akşener o günlerde Doğru Yol Partisi'nden milletvekiliydi.

Aynı partinin bir üyesi yine o günlerde "Partimiz Muharip Gaziler Derneği değil" demişti, bu sefer de bu derneğin üyeleri kırgınlıklarını bildirmişti.

'İsrail dölü' ithamını ilk defa burada duyuyorum ve bu doğruysa -olmamasını ümit ederim- ilk tepkim şu oluyor: Ben Almanya'da yaşayan bir Türk olsam ve Almanya Başbakanı, beni kastetmeyerek ama kinayeli ama kırıcı bir şekilde "Türk dölü" derse açıkçası ben bundan alınırım.

Döl, möl bunlar ne biçim laflar. Türkiye ne günlere kalmış, hem de yetkili ağızlarca.

Türkiye dediğimiz diyardan Mevlâna herhalde boşuna geçmiş "Ne olursan ol yine gel" deyü.

Eğer bu doğruysa ve bunu R. T. Erdoğan sarfettiyse, daha önce burada başka bir yazıya yorumumda belirttiğim gibi -ki o yazı için de 'eğer doğruysa' dedim- Refah Partisi günlerine geri dönüş başlamış demektir.

Mavi Marmara saldırısını diplomatik yollarla gayet iyi biçimde halleden hükûmet için yazık olmuş derim.

En son diyeceğim, merhum Attila İlhan'ın sözleridir: "Milletin iyisi kötüsü yoktur, ırkın da iyisi kötüsü yoktur; insanın iyisi kötüsü vardır. "
  • Paylaş
1

Şaman, Tape montaj değilse demiş gibi...

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

966 Görüntülenme12 Takipçi9 Yanıt