Bilmek istediğin her şeye ulaş

İsrail ile Filistin arasındaki husumetin altında yatan gerçek sebepler nelerdir?

Genellikle sivil, kadın ve çocukların daha çok zarar gördüğü,İsrail'in filistin topraklarındaki Gazze'ye yaptığı saldırılar tek taraflı bir hadisemidir? Yoksa karşı taraftan gelen sürekli tacizler bu durumu tetikleyen bir sebepmidir?Düzenle
Aşağıda ki haritada, yeşil boyalı kısımlar Müslümanların yaşadığı toprakları o yeşillerin ortasında ki kırmızı boyalı küçük alan ise Yahudilerin yaşadığı toprakları göstermektedir.
İsrail

Bu haritayı inceleyerek sorunuzun yanıtını arayalım.

İsrail ile Filistin arasında ki husumet bitmez. Çünkü ABD, AB ve Rusya'nın enerji politikaları Müslümanlara ait topraklarda huzursuzluğun bitmemesini gerektiriyor. Bu huzursuzluğu en iyi sağlayacak olan ülke, kendisini "Kutsal Topraklar" hayaline saplamış olan bir kısım Yahudiler.

Tarih boyunca Yahudilerin, bulundukları yerden sürgün edilmesi ve sürgün olan Yahudilerin yerleştikleri yeni yerlerde ekonomik bir güç haline gelmesi ve bunun doğal bir sonucu olan lobi faaliyetleri de; "Büyük İsrail" hayaliyle yanıp tutuşan İsrail Devleti'ne ABD, AB ve Rusya'nın desteğinin devamını sağlamaktadır.

Yahudilerin -muharref de olsa- dinlerine ve davalarına sahip çıkışları, ABD, AB ve Rusya'nın ise ulusal çıkarları adına her şeyi yapamaya hazır kararlılıkları sayesinde İsrail - Filistin arasında ki husumet devam edecektir.

Not: Yahudiler davalarına ne kadar sahip çıksa ve ne kadar lobi yapsalar da İsrail'in bölgeye tam olarak hakim olması ABD, AB ve Rusya'nın işine gelmediği için oradaki savaş kıyamete kadar bitmeyecektir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

704 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları