Bilmek istediğin her şeye ulaş

İşsizlik maaşı nasıl alınır?

İşsizlik maaşı işiniz sona erdiğinde yeni bir işe girene kadar temel ihtiyaçlarınız için devlet tarafından ödenen maaştır.

Hangi durumlarda alınabilir?

  1. İş veren işinize son verdiyse
  2. Çalıştığınız iş yeri kapandıysa
  3. Belli bir süreliğine işe girmişseniz ve sözleşmeniz bittiyse yararlanabilirsiniz. Yani kendi kusurunuzdan dolayı işsiz kalmış olmamanız gerekmektedir.

İşin kaybedildiği tarihten önceki 120 gün prim ödemesi olanlar, eğer işten çıkarıldığınız tarih içinde 3 yıl geriye dönük olarak 600 gün sigorta primi ödemişseniz 6 ay, 3 yıl geriye dönük 900 gün prim ödemişseniz 8 ay, 3 yıl geriye dönük 1080 gün prim ödemişseniz 10 ay işsizlik maaşından faydalanabilmektedir. Alacağınız ücret ise son 120 günün (4 ay) brüt ücretinin yüzde 40'ıdır.

Sigortalı işsizler işsizlik maaşı alırken sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyorlar. Bunun nedeni ise işsizlik maaşı aldığınız süre içerisinde İŞKUR sizin adınıza Sosyal Güvenlik Kurumu’na Genel Sağlık Sigortası primlerini ödüyor.

İşiniz sona erdikten sonraki 30 gün içinde en yakın Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne başvurmak gerekmektedir. Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek veya elektronik ortamda iskur.gov.tr adresinden yapılabilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

526 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt