Bilmek istediğin her şeye ulaş

İştah azaltan/tok tutan yiyecekler nelerdir?

Elma: İştah kesici yiyecek ya da meyve denilince ilk akla gelen şey
elma olmalıdır. Bunun en önemli nedeni elmanın çiğnemesinin ve
sindiriminin uzun sürmesidir.


Yumurta: Yumurta iyi bir protein kaynağıdır. Bilimsel araştırmalar
yumurtanın tokluk süresini uzattığını göstermektedir. Bu nedenle
sabahları haşlanmış yumurta yemek tokluk süresinin uzatılması açısından
faydalı olacaktır.


Yeşil çay: Hem yağ yakıcı hem de iştah kapatıcı bir içecektir. Kuvvetli antioksidan özellik gösteren yeşilçay, metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Günlük 1-2 fincan yeşil çay içerek metabolizmanın daha enerjik olması sağlanabilir.


Yulaf Ezmesi: Midede doygunluk ve şişkinlik hissi oluşturur. Oldukça
düşük kalorili olup lifli yapıdadır. Bu bakımdan yulaf ezmesi iyi bir
tok tutan ve iştahı kapatan yiyecektir.


Keten tohumu: Keten tohumunun içi de diyet fiber maddeleri bakımından zengin olup mide ve bağırsaklarda sindirimi uzun zaman almaktadır.

Kırmızı biber: Kırmızı biberin içerisinde "kapsaisin" isimli bir tür antioksidan madde vardır ve bu madde sayesinde metabolizma hızı artmaktadır. Kırmızı biberin lifli bir sebze olmasından dolayı, metabolizma hızını arttırmasının yanı sıra, iştah azaltıcı etkisinin olduğu da belirlenmiştir.


Badem: Vitamin, mineral ve posa içeriğinin yanı sıra omega-3 yağ asitlerini de içerir. Araştırmalar, yeterli miktarda (fazla değil) badem yiyen bayanların, yemeyenlere göre daha kolay kilo verdiğini göstermiştir.


Sirke: İçerisinde asetik asit içerek sirke, bu sayede sindirme hızını yavaşlatarak, yokluk süresini uzatır.


Tarçın: Araştırmalar, tarçın kan şekeri üzerinde dengeleyici rol
oynadığını göstermiştir. Şeker hastası kişiler, diyet yapan kişiler, kan
şekerini dengelemek isteyenler, tok kalmak isteyen kişiler için uygun
olan tarçından günde yaklaşık çeyrek ile yarım çay kaşığı arası tarçın
tüketilebilir.


Zeytinyağı: Zayıflamak için etkili olan ve Kilo vermeyi kolaylaştıran bir bitkisel yağ olduğu, yapılan bilimsel araştırmalarda ortaya çıkmıştır.


Salata: Salatayı daha çok öğün aralarında atıştırmalık olarak tüketmek tavsiye edilir. Salata kalori bakımından da çok fakir bir sebze olduğu ve lifli bir yiyecek olduğu için kolay bir biçimde mideyi doldurur ve uzun süre tokluk hissi oluşturur.


Peynir: Peynirin tok tutucu besin olmasının en önemli nedeni, içeriğinde yer alan proteinlerin sindiriminin çok uzun zaman almasıdır. Peynirin içerisinde bulunan elementlerden olan kalsiyum da metabolizmayı hızlandırdığı için kilo vermeye yardımcı olur.

  • Paylaş
Glisemik indeksi düşük besinler uzun süre tokluk hissetmenizi sağlayarak diyetinizde size yardımcı olur. Diyetlerin olabildiğince bu tür gıdaları içerecek şekilde düzenlenmesi uygundur. Lif oranı yüksek sebze ve meyveler uzun süre tokluk hissini tutar, iştah keser. Avokado, böğürtlen, elma, çilek ve erik gibi meyveler doğal iştah kesicidir. İştah kestiği bilinen diğer gıdalara örnek olarak dil peyniri, sardalya, yulaf ezmesi, badem, brokoli, yumurta ve balık sayılabilir.

Esmer undan yapılmış unlu mamuller, esmer pirinç ve bulgur iştah kesici gıdalardır. Esmer undan yapılmış ekmeklerin beyaz unlu ekmeklere göre üç kat doygunluk sağladığı görülmüştür. Ayrıca öğün aralarında tokluğu korumak için ıhlamur içebilirsiniz. Vücut susuz kaldığında çoğu zaman açlığa benzer sinyaller verir ve kişi su içmek yerine yanılarak yemek yemeğe yönelebilir. Bu nedenle bol su içmeyi alışkanlık haline getirmek tokluk açısından önemli bir yardımcınız olacaktır.
  • Paylaş
Kepek, buğday tahıl ürünlerinde bulunan karbonhidratlar açlık hissini engeller, tok tutar. Ayrıca, proteinlerin büyük bir bölümünde triptofan denilen bir aminoasit bulunur. Triptofan, muz, avokado, yulaf ve peynirde bulunur ve vücutta serotoninin oluşmasında görevlidir. Serotonin ise iştah hissini azaltır. 

Krom, vücutta insülin dengesini korur. Bu denge kan şekerinin düşmemesi engeller, dolayısıyla açlık hissini engeller. Krom fındık, ceviz gibi kabuklu yemişler ve tahıl ürünlerinde bulunur.

Bezelye, fıstık, fasülye gibi yiyeceklerde albümin denilen bir tür taşıyıcı protein bulunur. Bu protein can sıkıntısını giderir ve iştahı kapatır.

Ana kaynağı çilek ve bal olan früktoz da açlık hissinin engellenmesinde önemlidir. Früktoz meyvelerden elde edilen doğal şekerdir, kan şekeri dengesini etkilemez. En önemlisi (benim için mesela), yemek sonrası tatlı ihtiyacı duymanızı engeller. 
  • Paylaş