Bilmek istediğin her şeye ulaş

İstanbul'a yeni gelen bir üniversite öğrencisi İstanbul ulaşımını nasıl öğrenebilir?

Onu tam olarak hiç kimse bilmiyor. Metro, metrobüs ve tramvay hatları burada var:iett.gov.tr/tr/main/pages/yolculuk-hari... İki yaka arasındaki vapur, motor, deniz otobüsü iskeleleri Avrupa yakasında Eminönü, Karaköy, Kabataş ve Beşiktaş'da, Anadolu yakasında Üsküdar, Kadıköy ve Bosyancı'da. Bostancıyı tam bilmiyorum ama diğer iskelelerde en geç 20 dakikada bir vapur ya da motor bulabilirsiniz. Günün çeşitli saatlerinde diğer küçük iskeleler arasında da seferler oluyor. Vapurlar için:sehirhatlari.com.tr/tr/seferler/sefer-t... . Otobüs, minibüs ve dolmuş hatlarına İnternet'den bakmalısınız ama genellikle Kadıköy'den, Mecidiyeköy'den, Taksim'den ve metrobüs son durağı Söğütlüçeşme'den istediğiniz yerlere gidebiliyorsunuz. Kartal, Pendik, Tuzla gibi uzak semtlere Mecidiyeköy'den otobüse binebilirsiniz, Sabiha Gökçen havalimanına da Bostancı'dan tarifeli belediye otobüsü var, Atatürk havalimanına zaten metroyla gidebiliyorsunuz. Taksim Bostancı arası 24 saat sarı dolmuşlar var. Bostancı'da oturup Taksim'de içmeye giderseniz mesela, gece istediğiniz saatte gayet pratik ve ucuza Bostancı'ya evinize dönebilirsiniz. Bir de yer üstünden otobüs, dolmuş, minibüs ya da taksi kullanmak için cebinize İBB Cep Trafik uygulamasını indirirseniz trafikte mahsur kalmazsınız. Bunu ciddiye alın trafikte 4-5 saat bile bekleyebilirsiniz. Kışın kar yağdığında mecbur kalmadıkça evden çıkmamalısınız. Yağmur çiselese bile yer üstü ulaşım süreniz en az iki katına çıkacaktır. Hoş geldiniz, kolay gelsin.
  • Paylaş
2

Ferhat Orhan, Gerçekten çok yardımcı oldunuz. Emeğinize teşekkür ederim.

Şaman, Rica ederim, ben de şöyle bir ulaşımı düşünmüş oldum ☺

İstanbul'da ulaşımı tam olarak kimse öğrenemedi daha :) ancak deneyimle, görsel hafızayla ve internetten araştırarak pratik ulaşım yöntemleri konusunda deneyim kazanabilirsin. Toplu taşıma hatlarını internetten İstanbul Ulaşım Hizmetleri sayfasından bakabilirsin. Her yere neredeyse çoğu ulaşım yöntemi ile gidebilirsin ancak sana maksimum fayda sağlayacak yöntemi seçmelisin ki zaman kaybı ve ruh sağlığında sıkıntı olmasın :). Örneğin Beşiktaş, Şişli, Kadıköy gibi gündüz nüfusu yoğun olan yerlere mesai başlangıcı ve mesai sonlarında İETT veya dolmuşla gitmek aynı şekilde kıta değişimi yapmak pek sağlıklı değil. 5 dk'lık yol 1 saati bulabilir. Bu durumda deniz ve metro ulaşımı daha pratik olacaktır. Dediğim gibi yaşadıkça zamanla deneyim kazanacaksın ve bu durum senin için çok sorun teşkil etmeyecektir ama şunu söyleyebilirim bütün zorluklarına rağmen İstanbul güzel şehir :)
  • Paylaş
Anadolu yakasında bostanci kadıköy Üsküdar avrupa yakasında ise Beşiktaş Kabataş taksim... Bu semtlerin merkezlerini öğrenmek yeterli..istanbulda istediğin heryere gidebilirsin..trafik yoğunluklarını keşfedebilirsin. .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

94 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları