Bilmek istediğin her şeye ulaş

İstanbul'da avrupa yakasında (İTÜ) Elektrik-Elektronik Mühendisliği okuyacağım. Gerek İstanbul'da gezmeyle gerek derslerle ilgili tavsiyeleriniz nelerdir?

Örneğin oğlunuz ya da çok sevdiğiniz kardeşiniz İTÜ yü kazandı. Ona ne gibi tavsiyeleriniz olurdu. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.Düzenle
Ben İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği mezunuyum. Öğrenciliğim de 1996-2000 yılları arasında denk geldi. Bize denk gelen o güzel öğrencilik dönemi yeniden yaşanır mı bilmem ama (herkese kendi dönemi güzel geliyor sanırım :)) ben kendi tecrübelerimi sana şöyle aktarayım.
Önce İTÜ lie ilgili (Elektrik-Elektronik Fakültesi)
 • İlk 2 yıldan asla ders bırakma :). Bu sana verebileceğim en büyük tavsiyedir. Faydasını da üçüncü sınıfta göreceksin ve bu yazıya döneceksin belki.
 • ilk 2 yıl ortalamanı yapabildiğin kadar yüksek tut. Deli gibi ders çalışman inan gerekmiyor bu iki yıl ve gezmeye de, eğlenmeye de, buna da vakit bulabilirsin.
 • Üçüncü yıl en "hardcore" yıl (kelimemi ve mübalağamı mazur gör lütfen). Kendini bu yıla hem mental hem de transkriptin ile hazırlaman faydanadır. İlk 2 yıl kimliğin, kişiliğin değişirken; gördüğün yerler, yaşadıkların, hayatında yaptıkların, kendine olan güvenini de bir nebze de olsa pozitif olarak etkilemiş olur umarım. Yine bu yıl, bunların da sonuçlarından faydalanacaksın. Elbette ki bu en zorlu yılı geçirirken hangi alana yoğunlaşmak istediğini belirlemen de güzel olur.
 • Son yıl artık zirvedeki koşturmanın yerini daha sakin ama daha bilinçli olduğun bir dönemin ilk adımları olarak kendini gösterecek.
 • Genel bir öneri olarak da; bölüm müfredatının ana temelini veren 3-5 tane önemli ders var. Bunları mutlaka çok iyi öğrenmeye ve temelini sağlam atmaya çalış. Bunun da faydasını üçüncü sınıfta göreceksin :).
Gezme kısmına gelince;
 • Bizim dönemin Kemancı, Yaga, Haydar, Roma, Robin Hood, Yeni Rock-ı, Karavan (eski çalışanlar şimdi DoRock'ı açtı), Mojo, Rıddım, HaSktir, Gizli Bahçe, Akdeniz, Peyote, IndeIn, XS, Araf, Roxy, Roxy Yan, Eski Neva, Eski Beyrut, Palyaço, Bibuçuk, DokuzBuçuk, Eski Pi, Pandora, Taksim Shaft, Spika, Tramway, Eski Melek, Yeni Melek, Life Roof, Üçüncü Mevki, JazzStop, Katarsis, Şişe, Tavan Arası, Çatı Katı, 45'lik, AnadoluRock gibi mekanlara benzer her yeri görmeni isterim :) (bu mekanları tarif de etmeden bunu istemek ironik oldu). Çoğu kapandı ya da tarz değiştirdi (hele Kemancı'nın geldiği hali aklım almıyor). Bunlar ilk sırada aklıma gelenler eminim daha da çıkar düşünsem (ben öğrenci iken örneğin Beyoğlu için her sokakta bir mekana gidip görmek gibi bir hedef ile baya mekan gezmiştim mesela).
 • Mutlaka farklı semtleri gezmeye çalış. Sadece eğlence mekanları değil kastım, farklı insanları farklı yerleri görmeye çalış. İleride öğrencilik dönemindeki kadar zamanın olmayabilir buna.
 • Hala var ise İTÜ'de farklı bir fakülteden ders almayı unutma. Konservatuar'dan enstrüman ya da temel müzik üzerine ya da Mimarlık Fakültesi derslerinden örneğin.
 • Bir de Kadıköy'ü es geçme :)
 • Öğrencilik bitmeden mutlaka eve çıkmaya çalış.
Aklıma ilk anda gelenler bunlar. Umarım faydası olur. Sevgiler. .
 • Paylaş
Öncelikle tebrikler. Dersler açısından şurayı bir okuyun: inploid.com/t/muhendislik-bolumu-okuyac...

Gezmek için Beyoğlu'na çok yakın olacaksınız. Orada bir öğrenciye hem fiyat hem de ambiyans açısından hitap edebilecek birkaç yer tavsiye edebilirim: Karakedi, Leyla Teras, Jurnal, Peyote, çok yüksek sesli rock meraklısıysanınız DoRock, reggae severseniz Nayah. Tümünün yerlerini İnternet'te bulabilirsiniz. Hepsi Tünel yönünde giderken İstiklal caddesinin sağ tarafındaki sokaklarda.
 • Paylaş
1

Ferhat Orhan, Teşekkür ederim.

Şimdi aşağıda itü lü kişiler varken benim cevap vermem doğru olmaz itüye girmişliğim var ama 1 günlük itünün içini gezsen yeter yani ayazağa kampüsündeysen : D zaten ordan çıkmak için belli zaman aralıklarla gelen servisler var ya onları bekliceksin yada tabanvay yüriceksin çıkana kadar zaten yorulmuş olursun ilk sene pek gezemezsin ama böylece kestirme yapmayıda öğrenirsin : D
 • Paylaş
Inploid’deki diğer itu lulerle iletişime geçebilirsiniz eheh
 • Paylaş
Tebrikler. Gerekliyi bilgiyi arkadaşlar vermiş zaten. Başarılı bir eğitim donemi diliyorum 😊
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

147 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt