Bilmek istediğin her şeye ulaş

İstanbul için sormak gerekirse, uzman PHP yazılımcısı mı yoksa uzman ASP.NET MVC yazılımcısı bulmak mı zordur?

Her ikisini de bulmak çok kolay değildir. Ancak, PHP yazılımcısı bulmanız bir nebze daha kolay ve daha az maliyetli olacaktır.

Özellikle ASP.NET MVC tarafında uzman birini bulmak istiyorsanız, o daha da zordur. Çünkü hem WebForms'a kıyasla MVC yeni sayılır, hem de Türkiye'de uzmanlaşılması ve onlara ulaşmak daha fazla zaman ister.

PHP açık kaynak olduğundan ötürü daha düşük maliyetlerle işinizi çevirirsiniz. Ancak, benim şahsi görüşümü belirtmem gerekirse, PHP tarafında bir çok şeyi kodlamanıza dahil etmeniz gerekecektir. Örneğin; .NET Framework ile birlikte gelen ve Microsoft platformunda otomatik olarak çözümlenmiş bir çok işlem için PHP tarafında kendi kodlarınızı yazarak veya PHP için yazılmış bazı kütüphaneleri inceleyerek projenize entegre edebilirsiniz. Ancak aradaki fark, .NET için sıfır zamanda yapılan bu işlemler için PHP tarafında vakit harcayacağınızdır.

Avantajlarına gelirsek, PHP ve veritabanı tarafında kullanacağınız yapılar (örneğin MySQL), itiraf edelim ki şüphesiz daha hızlıdır. ASP.NET ve MSSQL kurgusu karşılaştırıldığında daha yavaş kalır. Özellikle çok geniş kitlelere hizmet edecek bir servisiniz var ise farkı rahatlıkla hissedebilirsiniz. Ancak, burada tekrar belirtelim, doğru kurguyu yaparken, doğru kodlama yaptığınız takdirde bu aradaki performans farkı belki de hissedilmeyecek düzeyde olacaktır. ASP.NET'te doğru performans önlemlerini alırsanız, bu farkı kapatmanız mümkündür.

Konudan biraz saptık ama ek bilgiler de faydalı olabilir..

Güncelleme:
Bu arada bu konu ile alakalı olabilecek bir yanıt şu şekilde:
inploid.com/dialog/164145
  • Paylaş
Asp. Net MVC yazılımcısı bulmak biraz daha zordur. Çünkü Web Forms'dan sonra ortaya çıktığı için Asp. Net yazılımcıları yavaş yavaş WebForms'dan MVC'ye terfi etmeye başladılar. Ancak 2013 yılında olduğumuzu göz önüne alırsak ülkemizde de Asp. Net MVC ile yapılmış pek çok proje var ve bu alanda uzmanlaşmaya devam eden geniş bir . Net yazılımcı kitlesi var. PHP için böyle bir durum bence yok. PHP yazılımcılarının . NET tarafında olduğu gibi WebForms ve MVC gibi bir bölünmelerine sebep olacak bir değişikliği ben gözlemlemedim. Aksine bölünmeden daha çok PHP yazılımcıları da PHP'nin gelişimi doğrultusunda güçlenmeye ve uzmanlaşmaya devam ediyorlar.

Konuyu farklı bir şekilde de yorumlamak isterim. İstanbul için ya da Türkiye Bilişim Sektörü için PHP öğrenirsem mi yoksa Asp.Net MVC öğrenirsem mi daha hızlı iş bulurum gibi bir düşünce de varsa sorunun içinde bu konuda sıfırdan başlayacak bir kişi için her iki tarafı da başlangıç düzeyinde kurcalamasını ve hangisi ile daha keyifli ve mutlu kod yazıyorsa o alana yönelmesini tavsiye ederim. İş bulma konusunda her iki platform içinde sıkıntı yok genel olarak.
  • Paylaş
Türkiye'de yaklaşık 100 bin bilişim sektöründe istihdam açığı vardır. Yazılımdaki büyümede büyük bir boşluk oluşmaktadır... İşin zorluğuna da düşünürsek aynı paraya çok daha rahat iş yapmayı seçen çok fazla insan olduğu için bilişim sektöründen farklı alanlara kayan çok fazla insan var... 80 kişilik bir sınıfta okuyorduk ve yazılım camiasında sadece 4 kişi kaldık çoğu farklı sektörlere yöneldik... Giderek yazılımcı ihtiyacı oluşuyor fakat malesef maaşlar çok tatminkar değil bu yüzden yazılımcı yetişmiyor... İkisini bulmak zor bu zamanda firmalar bile uzman yazılımcıları başka firmalardan kapmak için yapmadıkları dalavereler kalmıyor...
  • Paylaş
2

Eski Inploider, Gerçekten ücretler çok düşük. Çok az sayıda şanslı insan var bu işden iyi gelir elde eden ama ücret seviyesi gerçekten üzücü. Bir rivayete göre 2015 yılındaki IT sektörü eleman açığı 500 bin.

Gokhan İnce, Yurt dışında da çok büyük bir açık var.. Bu rakamlar gayet normal..Teknolojilerin çoğalmasıyla birlikte istihdam açığı çoğalacaktır.. Yazılım sektöründe programlama dili sayısına baktıkça bunu anlamak mümkün oluyor.. insanlar uzmanlık alanlarına göre iş başvurusu yapıyor alan artıkça açık artıyor.. Bir ajansa giriş yaptığınızda işiniz web projelerini teslim etmek olsun ayda 10 ufak çaplı işi teslim etmek istediğinizda o tempoyu düşündüğünüz zaman çokta taminkar bir maaş almadığınızı gözlemliyorsunuz.. Benim bulunduğum yerde maaşlar çok düşük.. ayda bintl veren firmalarda çalışıp kendimi hırpalamaktansa ayda bir web işi alır yapmak daha mantıklı geliyor bu zamanda.. Yazılım camiasında beyinsiz yazılımdan anlamayan patronlar oldukça bu sektöre olan ilgi azalacaktır..

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1266 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt