Bilmek istediğin her şeye ulaş

İstanbul'a neden yeditepe denilmektedir?

Yeditepe denmesinin en belirleyici özelliği yedi tarihi yüksek yapıyı barındırmasıdır.
Yedi tepe’nin ilki,Sarayburnu’ndan içeri dogru yükselen Ayasofya’nin, Sultanahmet Camisi'nin ve Topkapi Sarayi'nin bulundugu yükseltidir. Ayrıca 17. yüzyil basinda Sedefkâr Mehmet Aga’nin yaptigi Sultanahmet Camii dünyadaki tek alti minareli cami özelligini tasiyor.
Ikincisi Nuruosmaniye Külliyesi'nin bulundugu, Çemberlitas'in yer aldigi yükseltide yer alan Bizans’tan kalan Konstantin sütunu, bugün de kent silüetinde kendini belli eden bir biçim olarak karsimiza çikiyor. Ama daha belirgin olarak Nuruosmaniye Camii’ni görüyoruz. 2. Mahmut zamaninda baslayip 3. Osman zamaninda biten cami Osmanli barok tarzini yansitir ve Sinan ustanin eseridir.
Üçüncüsü Istanbul camilerinin en görkemlisi Süleymaniye, Istanbul Üniversitesi merkez binasi olan eski harbiye nezareti'nin bulundugu yeri de içine alan üçüncü tepede yer aliyor. (Beyazit Kulesi ve camisiyle yan yana). Mimar Sinan’in bu kentteki en anitsal eseri dört minaresiyle görkemli bir manzara çiziyor ve Kanuni Sultan Süleyman’in yüceligini dünyaya ilan ediyor.
Dördüncüsü, Unkapani-Yenikapi hattinda bir vadi geçer ve kenti adeta ikiye böler. Güneyde Lykos Deresi vadisine ve Aksaray’a dogru inen, kuzeyde dik yamaçlarla haliç sahiline kavusan yerde yer alan dördüncü tepeyle üçüncü tepeyi Valens kemeri (bozdogan) birbirine bagliyor. Dördüncü tepenin üstünde Bizans döneminde Havariyun Kilisesi varken, Osmanli döneminde onun yerini Fatih Sultan Mehmed’in camisi almistir.
Besinci tepe Haliç’in hemen kiyisindan dik bir yokusla yükselir. Fener'in üstündeki, Çarsamba’ya geliriz. Yavuz Sultan Selim’in Camisi bu tepenin üzerinde yapilmistir. Oglu Süleyman’in saltanat döneminde tamamlanan caminin mimari kesin olarak bilinmez; ama tarzi, fetih öncesinin Osmanli camilerini andirir.
Altincisi, kentin en yüksek tepesi Edirnekapi’nin bulundugu yerdedir. Bu noktada, mimar Sinan’in kanuni’nin kizi Mihrimah Sultan için yaptigi mihrimah Camii’ni görüyoruz. Dört duvardaki dört büyük kemer kubbeyi destekler. Bu planda çok sayida pencere açmak mümkün olmustur ve bu nedenle burasi Istanbul’un en aydinlik camisi ünvanini tasir.
Yedincisi Marmara tarafındadır. Aksaray semtinden surlara ve Marmara sahiline kadar giden bölgede yer alan yedinci tepenin bir tepeden çok bir sirt oldugu da söylenebilir. Sirtin en yüksek noktasinda, Sadrazam Cerrah Mehmed Pasa’nin yaptirdigi Cerrahpasa Camii görülür. Erken 17. yüzyil eseri olan caminin mimari Sinan’in kalfalarindan Davut Aga’dir.
  • Paylaş
Şehir 7 tepe üzerine kurulduğu içindir.Bu 7 tepe de;
  1. Topkapi Sarayi, Ayasofya ile Sultanahmet Camiinin bulundugu tepe.
  2. Beyazit Camii, universite ile Suleymaniye’nin bulundugu tepe.
  3. Fatih Camii’nin bulundugu tepe.
  4. Yavuz Selim Camiinin bulundugu tepe.
  5. Edirnekapi semtinde, Mihrimah Sultan Camiinin bulundugu tepe.
  6. Kocamustafapasa semtinin bulundugu tepe.
  7. Cemberlitas ile Nur-u Osmaniye Camiinin bulundugu tepe.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

690 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları