Bilmek istediğin her şeye ulaş

İstanbul'da bir kitabevi açmanın maaliyeti nedir?

Kitabevi + cafe tarzı. Düzenle
Maaaliyeti ile ilgili ben yorum yapamam. Zaten bilen arkadaşlar bilgilerini paylaşmış. Ancak, bu fikir çok güzel olmasına rağmen üniversite yakınlarında bir mekan olması (sanırım bu da bir öneri) benim tercihim olmaz. İstanbul'da böyle bir yer rakipleriniz olsa da Kadıköy'dür. Üniversite öğrencilerinin hepsi kitap delisi değil. Olanlar da Kadıköy veya İstiklal'de. Ama sancılı olacak bir süreç. Önerim rakiplerinden en azından bir farkı olması. Bu iç dizayn olabilir. Ya da kişilerin kitapları rahatlıkla bulabileceği düzenleme ve arama yapabilecekleri bilgisayarlar gibi... Bunlar ilk aklıma gelenler. Umarım başarırsınız.
  • Paylaş
Sanırım çok genel bir soru olmuş. İstanbul çok büyük bir şehir, gelir seviyesi en alt düzeyden en üst düzeye kadar bir yelpazede semtlerden oluşuyor. Kitapçı dediğiniz şeyi AB grubuna hitap eden bir AVM'de hatta Bebek sahilde açabilirsiniz ya da gidip Beylikdüzü gibi bir yede açabilirsiniz. Beşiktaş Çarşı'da 1000 liraya kiralayacağınız aynı dükkan Beylikdüzü'nde 500 liraya, Bebek'de 7500 liraya kiralayabiliyorsunuz. (20-25m²) Depozito, peşinat ve emlakçı ücreti olarak da toplamda 5 kirayı en baştan gözden çıkartmalısınız. Buna dükkan tadilat ve düzenlemesi için harcayacağınız 5-10 bin'i de ekleyin. Üstüne bir de şirket kurma masraflarını ekleyin. Şahıs olmayacaktır, en azından limited 1500'de oraya gider. Reklam yapmayacaksanız bu kadarı başlamak için yeterli yalnız kitapçılık da riski çok az olmayan ve az kazandıran bir iş olduğu için en azından bir altı aylık masrafınızı cebinize koyarak işe başlarsanız daha rahat hareket edebilirsiniz.
  • Paylaş
Arkadaşım caner ile uzun zamandır düşündüğümüz iş alanı. Ama sadece kitap olmayacak çay içme alanıda bulunacak. En önemli sorun yerini iyi seçmek. Üniversitelerin olduğu yer mantıklı. Ama kira daha yüksek oluyor. Burada önemli olan diğer konu kitapçının alan olarak ne kadar büyük olacağı. Bunlar maliyeti belirleyen faktörler. Kısacası 50 bin lira başlangıç için idealdir.
  • Paylaş
Maliyetler sabit ve değişken maliyetler olarak ele alınmalı ve iş yerinin konumu, dekor ve verilecek hizmetlere, demirbaşlara göre değişkenlik gösterir net sonuç için iş planı hazırlayarak gelir gider hesaplamaları yapılmalıdır. Bir yerin kirasi bile ciddi maliyetlere neden olur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

547 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları