Bilmek istediğin her şeye ulaş

İstanbul'da bulunan eski çöplükler nerelerdeydi? Eskiden çöplük olupta şimdi yaşama alanı olan bölgeler var mıdır?

Hekimbaşı, Yakacık, Hasdal, Halkalı ıslah edilmiş olan eski çöplüklerdendir. Buralarda zamanında patlamalar olmuş ve hayatını kaybedenler olmuştur. Şimdi buralar yeşillendirilmekte ve yaşam alanı haline getirilmektedir. Yeşillenmenin yanında futbol sahaları, kapalı spor kompleksleri de yapılmakta ve insanlara sunulmaktadır. Halkalı çöplüğünü de botanik parkı yapma çalışmaları devam etmektedir. Bunların yanında Silivri, Çatalca, Şile, Sultanbeyli ve Büyükçekmece'de yer alan çöplükler de yakında ıslaha başlanıp halk için düzenlenecektir.
  • Paylaş
Kapasitesi dolduktan sonra kapatılan çöplükler rekreasyon amaçlı kullanım için tekrar düzenlenebilirler, bunun dışında zemini stabil olmaması sebebi ile yapılaşmaya izin verilmez. Tabi ki çöplükler kapatılırken belirli yapısal şartların sağlanması, drenaj sistemi gaz tahliye bacaları yapılması gerekir.
  • Paylaş
Kemerburgaz yolu üzerinde vardı bir çöplük 10-15 sene öncesine kadar. Çöplerden adeta tepecikler oluşmuştu ve yanından geçerken inanılmaz bir koku vardı. Şimdilerde ise üzerini kapattılar ve bacalar var bazı yerlerde metan gazı sıkışması olmaması için. Ama uzun bir süre yaşama alanı olacağını düşünmüyorum
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1547 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt