Bilmek istediğin her şeye ulaş

İstanbul'da en iyi yapılanma hangi semtlerde? Deprem olsa, en az etkilenecek olan semtler nereler sizce?

Oldukça zor bir soru bu aslında. Beklenen deprem Adalar fayındaki kırılmadan olacak diye öngörülüyor. Yeni araştırmalar faydaki gerilimin %50'ye yakınının zamanla hafif depremlerle boşaldığını gösteriyor ama istatistik de çok yıkıcı bir depremin önümüzdeki yakın zamanda olacağını gösteriyor. Yani her ne kadar Anadolu plakası son 500 yılda gitmesi gereken yolun yarısını gitmiş görünse de diğer yarısı yıkıcı bir depreme sebep olabilir. Bu fay Google Earth'de de görebileceğiniz Marmara denizinin kuzeyindeki koyu kısım oluyor.

Deprem

Fayın sıkıştığı kısım Adalar'dan başlıyor, Avcılar'a kadar uzanıyor. Önümüzdeki depremde de Adalar'ın karşısına gelen Maltepe'den fayın İstanbul'dan uzaklaşmaya başladığı Avcılar arasında sahil kesiminin en büyük hasarı alması bekleniyor. İstanbul'un batısı çoğu TOKİ yapımı olan ve sözde TDY 2002 ve 2007'ye uygun yapılmış yapılarla dolu ki bir tanesi 4 sene kadar önce büzüşmeden, deprem ya da kullanım olmadan boş haldeyken çökmüştü. TOKİ'nin yaptığı değil Torunlar inşaatı gibi bulaştığı hiçbir inşaat doğru dürüst kontrol edilmiyor, nitekim o durumlarda devlet hem tasarımcı hem müteahhit hem de kontrolör durumunda oluyor. Bir de devletin yine kendi kontrolü altında yaptığı dolgu alanlar ve üzerlerine yapılan inşaatlar var. Bir müteahhidin kendi kontrolörlüğünü üstlendiği hiçbir şantiyede sahtekarlık ihtimali gözardı edilemez. Hal böyleyken TOKİ'nin bulaştığı tüm yeni yapılar depremde yıkılmaya namzet oluyor. Zaten dolgu alanların üstüne yapılan yapılarda da eğer yapının depreme dayanıklı olmasını istersek kazıklı temeller yapıp o kazıkları da mümkün mertebe kayaya soketlemeliyiz. Kumda vb sürtünme kazıklarıyla da işi çözebilirsiniz, sonuçta Allah'ın kumu, kimse sahtekarlıklarla oraya yığmamış, nispeten homojen bir yapıyla karşılaşırsınız ama TOKİ dolguları çöken duble yollardan sağlam olacak değil. Benzer durum Anadolu yakasındaki Kadıköy - Maltepe arasında da söz konusu. Dolgu olmayan alanlarda TOKİ ya da hükumete yakın çevrelerin bulaşmadığı yapılar bence en sağlam yapılar olacaktır. Yine de faydan ne kadar uzaklaşılırsa depremin etkisi de o kadar azalacaktır. Tepeler tepelerin depremin enerjisini emme özelliklerinden dolayı nispeten sağlam olacaktır. Tepe enerji emer mi ki diyeceksiniz, emer de asıl etkisi yüksekliğin dolayısıyla yapının tepenin eteğinden itibaren daha uzun bir doğal periyoda sahip olması olacaktır. Tepeler nispeten güvenli ama asıl güvenli olan kısım, Sarıyer, Göktürk, Zekeriyaköy gibi İstanbul'un kuzeyindeki yeni yapılanmalar olacaktır.
  • Paylaş
1

Şaman, Ben uzman değilim tabii ki, uzman görüşleri için buraya da bakmanızı tavsiye ederim: inploid.com/post/beklenen-buyuk-istanbul...

Deprem yönetmeliğine göre zemin sınıflama haritası burada: ufa.lt/Yd01Jt
Fay hattı ve tehlike dereceleri de aşağıda:

Deprem

Deprem
  • Paylaş
Herkes fay hattını söylemiş de, fay hattı başka birşey, iyi yapılanma başka birşey. Yönetmeliklere uygun projelendirilip imalatı yapılan yapılar en az etkilenecek yapılardır. Bu konuda şurası burası demek çok zor. binadan binaya değişir. Ancak deprem sonrası yapılan yapılar, kontroller biraz daha sıklaştığı ve çok da az olsa birşeylerden ders aldığımız için bu konuda biraz daha iyi gibi. Eski yapılar ile ilgili olarak, depremden 0 hasar ile çıkmış bir yapı, 2. Seferde aynı başarıyı gösterecek diye birşey yok. Deprem x yönünde vurmuştur, yapı x yönünde rijittir ama bu defa y yönünden etkirse, o zaman aynı yapı tuzla buz olabilir. Yapısı hakkında kafasında soru işareti olanlar bir uzman değerlendirmesine tabi tutması gerekiyor yapısını.
  • Paylaş
Çekmeköy Alemdağ Ömerli Şile tarafları
  • Paylaş
10 sene önce Kaliforniya'dan gelen Amerikalı uzmanlar bir konferans vermişti. Bir harita göstermişlerdi. Zemin olarak en iyi yer Kadıköy-Kartal arası. Hepsi kayalık ki ben de gözlemledim. 2. en iyi yer nispeten daha iyi olan ve yeterli kabul edilen Büyükçekmece çevresi düzlükleri. Fakat bina olarak düşünürsek en uzak durulması gereken semt Taksim ve en çok burada kayıp verilmesi bekleniyormuş. Yani gördüğünüz gibi adamlar kalkmış bizim yapacağımız işi ayrıntılı şekilde yapmış ve sunum hazırlamışlardı. Hey yavrum hey.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1541 Görüntülenme6 Takipçi5 Yanıt