Bilmek istediğin her şeye ulaş

İstanbul'da yaşayanlar açısından Avrupa yakası mı yoksa Anadolu yakası mı oturmak için daha ideal?

Kendi gözlemlerime göre iki yaka arasını da eleştirecek olursam;
 • Avrupa yakasındaki semtlerde daha fazla bulunuyorum. Beşiktaş, Taksim, Ortaköy, Karaköy, Eminönü... Bu semtlerdeki kalabalıklığı seviyorum. Bu yüzden avrupa yakası öndedir.
 • Anadolu yakasının sadece belli başlı semtlerini biliyorum. Kadıköy, Bostancı ve Üsküdar... Kadıköy çok dingin olmasa da genel olarak buralarda daha sakin bir gün geçiriyorsunuz.
 • Anadolu yakasında yaşayan insanların daha saygılı ve medeniyete daha yakın olduklarını düşünüyorum. Yaşlıların okuldan dönen gençlere otobüste yer verdikleri sevimli ve cana yakın insanlara çok rastladım. Bu yüzden Anadolu yakası ön plandadır.
 • Anadolu yakası daha fazla yeşil alanı ve de dolayısıyla daha çok doğal güzelliği barındırır.
 • Yapılaşmanın Anadolu yakasında daha düzenli olduğunu düşünüyorum. Burada yaşayan insanların her zaman daha sakin ve huzurlu bir yaşam içinde olduklarını, Avrupa yakasında yaşayanların daha yorucu bir yaşam içinde olduklarını düşünüyorum. Ne kadar doğru olduğunu en iyi iki yakada da yaşamış olanlar bilir... : )
 • Paylaş
Ben oldum olası İstanbul'un Anadolu yakasını Ankara'ya benzetmişimdir. Apartmanlar bahçe içindedir. Şehir kısmı daha düzenlidir. Sakin ve yavaş insanlar yaşar. Eğlence imkanları azdır. Zaten Anadolu yakasına özellikle Kadıköy'e Kalkedon yani körler ülkesi denir, adı aklımda değil bir Roma komutanı bu ismi vermiş ve Avrupa yakasına yerleşmiş. Avrupa yakası her açıdan daha güzel bir yermiş tabii o zamanlar. İstanbul'da ilk yerleşim MÖ 5000 civarında Fikirtepe'de olmuş, hatta bu Marmara Bölgesindeki ilk yerleşim de sayılıyor. Günümüze kadar tabii ki çok rağbet gören ve çarpık şehirleşmenin kurbanı olan Avrupa yakası karşıya göre oldukça çirkinleşmiştir. Oturmak için deyince tabii ki bir düşünmek lazım. Avrupa yakası muhtemelen çalışacağınız, eğleneceğiniz yaka olacaktır ama oturmak için Sarıyer ve civarındaki köyler yaşanabilir yerlerdir. Diğer kısım oldukça hengamedir. Gerçi artık akape şantiyeleri dolayısıyla İstanbul'da oturulacak yerler de oldukça azaldı. Anadolu yakası aileyle oturmak için çok daha uygundur. Aileniz varsa eğlence bitmiştir, ara sıra olan eğlence ihtiyacınıza da Kadıköy barlar sokağı ve Caddebostan barlar sokağı gayet güzel hizmet eder. Tabii ki Avrupa yakasındaki çeşitlilik yoktur. Soru çok genel olmuş, nasıl yaşamayı itiyorsunuz? İstanbul gerçekten büyük bir şehir ve hemen her kesime hitap eder. Örtülü, dini bir hayat sürüyorsanız mesela Avrupa yakası Fatih'den Bahçeşehir'e kadar her yer uygundur, bir sürü yeni site var, özellikle havuzsuzlar. Başı açık yaşıyorsanız o kısımlar hariç her yer uygundur. Dediğim gibi aile için Anadolu yakası derim, bekar ya da çocuksuzlar içinse Avrupa yakası ideal olacaktır.
 • Paylaş
Hep derim gezmek için keyif için avrupa oturmak için anadolu. =)
 • Paylaş
Gonul ister ki Besiktas'ta bir cati teras.is ve gezmeler icin. Ama ev dinlenmek biraz huzur dersen Caddebostan Kadikoy tercihimdir. Ustelik aksamlari cok keyifli
 • Paylaş
Boğazda olduğu sürece iki tarafta oturmak için çok güzel olabilir. Ama standart bir yerde oturulacaksa tabiki Avrupa yakasında oturmak bana göre daha ideal. Annem üsküdarlı olduğu için orayı seviyorum. Ama tercih etmem.
 • Paylaş
Doğma büyüme Avrupa yakalı birisi olarak Anadolu yakası daha az İstanbul gibi gelir bana hep. Daha tenha, daha sade, daha gösterişsiz... .
 • Paylaş
Ben kesinlikle anadolu yakası derim ama kadıköy sahil tarafı sakin sessiz huzurlu :)
 • Paylaş
Daha sakin ve düz ayak olduğu için Anadolu yakasında çok eski zamanlardan beri yerleşime rastlanmaktadır. Hatta yanılmıyorsam 'Konstantinapolis' adı ile şehir kurulmaya başlanmadan evvel de ilk yerleşim Kalamış civarındaymış. 

Günümüzde ise, ana arter olarak tabir edebileceğimiz Büyükdere caddesi, metro hattı ile desteklenmiş olması bakımından özellikle bu hatta yoğunlaşan iş yeri çalışanları açısından yerleşimde tercih sebebi olmuş durumda. Maslak gibi bir garabette bile 'mashattan' örneği benzeri yaşam alanı oluşturma deneyleri yapılabiliyor. 

Aslında artık sadece iki yaka ayrımı ile tanımlanması İstanbul açısından yetersiz kalıyor. Zaten yeni projelerle bir kaç yakaya daha ayrılacağı göz önünde bulundurulursa artık iki yakamız zor bir araya gelir.
 • Paylaş
Anadolu Yakası, İstanbul'un arka bahçesidir. Ama bahçeye Metrobüs, Marmaray girdi. Bahçe vasfı gitmeye başladı. 10 yıl sonra Istanbul da Nerede oturduğun kıtasal anlamda fark etmeyecek.
 • Paylaş
Ticaret yapacaksan ve İstanbul'u gezeceksen Avrupa yakası, sakin ve rahat bir ikamet için Anadolu derim.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

5084 Görüntülenme13 Takipçi11 Yanıt