Bilmek istediğin her şeye ulaş

İstanbul'daki trafik yoğunluğunu azaltabilmek için sizce neler yapılmalıdır? Önerileriniz nelerdir?

İstanbul'daki trafik sorunun birden fazla nedene dayandığı açıktır. Bunlardan bazıları, yolların nüfusa ve yerleşim merkezlerinin hacmine oranla az ve dar olması, toplu taşıma araçlarının (otobüs, tramvay, yeraltı ve yerüstü metro) yetersiz olması ve bunun sonucunda imkanı olan insanların hiç düşünmeden özel araç kullanmaya yönelmeleri, ve son olarak altyapı ve üstyapının bir metropole yakışır olmamasından kaynaklanan yol ve toplu taşıma inşa süreçlerinin uzaması (Üsküdar, Bostancı, Taksim vs.).

Bütün bunların yanında yaklaşık 8 senedir İstanbul'da araba kullanan biri olarak söyleyebileceğim ve yıllardır savunduğum fikir, insanlara ehliyet alırken IQ testi yapılmasıdır. Bu teste baktığınızda daha çok eşleştirme ve türetme yetilerinizi sınadığını göreceksiniz. Makul bir alt sınır ile insanları bu konuda ölçmek ve buna göre ehliyet vermek özellikle çevre yollarındaki gereksiz trafik yığılmalarını bir nebze olsun hafifleteceğini düşünüyorum.

Gerçi tek gözü görmeyen hatta kolu olmayan şöförlerin bu ülkede araba kullandığını göz önüne alırsak, benimki çok ütopik bir fikir olarak kalıyor.
  • Paylaş
Trafik akışının hızlandırmak için yola park etme alışkanlığından vazgeçilmeli. Yollar park yeri olunca üç şerit yol 2 hatta tek şerite düşüyor. Trafik akamıyorsa bu trafikte olan insanlar yüzünden. Kuralların uygulanmaması. Park ederek, sürüş halinde telefonla konuşup yavaş gitmek, yolun ortasında yolcu indirmek kısacası diğer insanları düşünmeden, saygı duymadan araba kullanan insanlar yoğunluk yaratıyor. hatalı düzenlenen bozuk yolları unutmamak gerek.
  • Paylaş
İstanbul'da su sorunu, trafik sorunu, çarpık kentleşme, çevre kirliliği, ses kirliliği gibi sayamayacağımız kadar sorun mevcuttur. Bu sorunun ana kaynağı nüfus sorunudur. Şehrin kaldıramayacağından fazla sayıda insanı barındırması şehri yaşanmaz hale getirmektedir. Nüfus sorununa çözüm bulunduğunda diğer sorunlar kendiliğinden yoluna girecektir. Diğerleri ise pratik çözümlerle aşılabilir.
  • Paylaş
Bu kocaman şehre yaraşır kocaman bir metro ağıyla çözülür ama reklam panolarında değil cidden yerin altından geçen, kendi trafo istasyonları olan gerçek trenlerin çalıştığı bir metro ağıyla. . .
  • Paylaş
İstanbul'un trafik sorununun artık çözüleceğine inanmıyorum. Nüfus her geçen gün artıyor. Bu nüfusa ne otobüs yeter ne metro yeter.
Toplu taşıma sefer ve araç süresi artsa da sorun çözülmüyor. Bakınız metrobüs en basit örneği. Yeni yapılan Kadıköy-Kartal metrosu bile önümüzdeki yıllarda yeterli olmayacağının sinyalini şimdiden veriyor. Bunun için sabah akşam ve haftasonları kullandığınızda yoğunlukdan anlayabilirsiniz.

İstanbul'un trafik problemi sadece İstanbul'un problemi değil Türkiye'nin problemidir. Bunun çözümü için de her coğrafi bölgede yeni İstanbullar yaratılması gerekir ve bu şehre göçün önüne geçilmelidir. Bu tamamen bir ekonomi politiği problemidir artık.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1594 Görüntülenme9 Takipçi5 Yanıt