Bilmek istediğin her şeye ulaş

İstenmeyen anıları hafızadan silmek mümkün mü?

‘Eternal Sunshine of the Spotless Mind’ filmindeki gibi.Düzenle
Bilim kurgu filmlerine özgü gibi görünse de fareler üzerinde yapılan bir çalışma bunun mümkün olabileceğini gösteriyor. Araştırmanın başındaki isim Courtney Miller, hafızanın önemini vurgularken, yine de bazı anıların hayatı çok zorlaştırdığını belirtmiş (Detaylı bilgi için 'Biological Psychiatry' dergisinde yayımlanan araştırmasını inceleyebilirsiniz) .

Hafıza oluştuğunda sinir hücreleri üzerinde bulunan uzantılarda değişim gerçekleşiyor. Bu yapılar, nöronlardan elektrokimyasal iletimleri alıyor ve aktin adı verilen protein aracılığıyla değişim meydana geliyor. Bu deneyde araştırmacılar, zincir benzeri moleküllerin ortaya çıkmasını sağlayan aktin polimerizasyonunu engellemiş. Farelerin beyninde hafıza oluşumu esnasında Miyozin II adı verilen molekül bloke edilerek, polimerizasyon sürecinin tamamlanmasına izin vermemişler. Ve deneyin sonunda, farelerin metamfetamin bağımlılığı sonucu oluşan anılarını kaybettiklerini gösteren davranışlar sergiledikleri gözlemlenmiş.

Bu ilk adım insanlar için de hafıza silmenin mümkün olduğuna işaret ediyor. İnsanlar üzerinde de özellikle bağımlılık konusunda bu uygulamanın gerçekleştirilebilmesi açısından ümit vaadediyor.
  • Paylaş
Bunun için uygulanan hipnoz vb. bilinçaltı teknikleri de mevcut ama bunların kalıcı başka zararlara sebep olabileceğini düşünüyorum. Bence kötü anılara sahip olan birisi; öncelikle bunların kendi hayatının bir gerçeği olduğunu kabullenmelidir. Kaçmak, unutmaya çalışmak kişiyi içinden çıkılmaz bir depresyona sürükleyebilir. Hiçbir kötü anı isteyerek yaşanmamıştır, buyüzden bunu kabullenmek kolay değildir ancak geçmişe bakıldığında olayı o andaki şartlar içinde değerlendirmek (mecburdum gibi) gerekir. Ayrıca benzer olayları yaşamış insanları dinlemek, hikayelerini okumak terapi kadar iyi gelecektir bunun mutlaka denenmesini öneririm. Benzer durumla aslında nekadar çok insanın karşılaşmış olduğunu gördüğünüzde olayın belki de sandığınız kadar büyük birşey olmadığını fark edeceksiniz. Böylece gizleyecek, utanacak bir yanı kalmayacak ve anlatmaya başlayacaksınız. Ne kadar çok üzerinde konuşup paylaşırsanız önemini okadar yitirecek, bir gün gelicek fark edeceksiniz ki bunu ağlayarak değil gülerek anlatıyorsunuz... .
  • Paylaş
Şöyle bir şey izlemiştim. İlginç oldukça: cbsnews.com/news/a-pill-to-forget/

Youtube Videosu

  • Paylaş
Potansiyel olarak böyle bir şey mümkün mü bilmiyorum araştırmaları okumak gerek.

Pratikte ise kişinin bunu fark etmeden kendi kendine yapabildiğini söylemek mümkün. Özellikle de bazı acı verici anıların unutulması gibi. Ancak bu durumun sağlıklı olduğunu söylemek mümkün değil aksine hatırlayıp anı ile yaşamayı öğrenmek en sağlıklı yol.

Dışarıdan müdahale ile anıların silinmesi ise şu anda pratikte mümkün değil. Hipnoz vb. yöntemler ile yapıldığı iddia edilse de bu durum anıya tamamen silemez. Anı zihinden silinse bile bedensel hafıza da yer alır ve bir şekilde rahatsızlık vermeye devam eder. Yukarıda da dediğim gibi anıyı unutmak değil onunla başa çıkmayı öğrenmek ve anıya rağmen ayakta kalabilmek tedavi edici olandır.
  • Paylaş
İstenmeyen anıları silmek ve de yoktan yeni anı oluşturmak bilimsel olrak mümkün.

Kaynak: ntvmsnbc.com
  • Paylaş
3

Gulce Demiral, Hayır o anın hep aklındadır

Muhammet Bozkurt, Anılar insan beyninde proteinlere sentezlenerek depolanır anı silme ve yeni anı oluşturmayı bu proteinler üzerinden yapıyorlar.

Muhammet Bozkurt, Yani insan beyninde olmayan bir veri onun sanal yanı olan akılda da bulunması olanaksızdır