Bilmek istediğin her şeye ulaş

IsValid property nasıl, niçin ve nerelerde gerekli veya kullanılır?

Mesela; DataGrid.IsValid Property. Açıklaması ise şu şekilde, Gets a value that indicates whether data in the grid is valid. isvalid property'nin kullanıldığı yerlerde ne, neye göre denetleniyor?Düzenle
"IsValid" property'sinin yaygın kullanım amacı, isminden de anlaşılacağı üzere; property'nin ait olduğu nesne üzerindeki verilerin, önceden belirlenmiş bazı kuralları yerine getirip getirmediğini anlayabilmektir. Hangi kuralları, ne şekilde denetlediği ve bu kuralların developer tarafından nasıl belirleneceği ise; ait olduğu sınıfa göre değişir. Örnek olarak "DataGrid. IsValid" vermişsiniz. Burada "Isvalid"in neye göre, hangi mantıkta çalıştığı tamamen "DataGrid" sınıfına özeldir, içinde gömülüdür...

Lakin, en yaygın kullanım şekli, o sınıfın temsil ettiği veya içinde taşıdığı veriler üzerine eklenmiş "ValidationAttribute"leri bir Validator aracılığı ile doğrulamaktır. Bu özellikler "System. ComponentModel. DataAnnotations" namespace'i ile birlikte gelmektedir.

Yani özetle, "DataGrid" örneği için; gride DataSource olarak bağlayacağınız veri listesi, hangi sınıfın listesi ise, o sınıfa ait Property'ler üzerinde ValidationAttribute'ler kullanarak kurallarınızı belirleyin. "DataGrid. IsValid" özelliğini çağırdığınızda, grid'deki verilerin bu kurallarınızı karşılayıp karşılamadığı bilgisini geri alacaksınız.

msdn.microsoft.com/en-us/library/system...
msdn.microsoft.com/en-us/library/dd901590%...
codeproject.com/Tips/160184/Basic-Data-...
c-sharpcorner.com/UploadFile/54db21/dat...
asp.net/mvc/tutorials/mvc-music-store/m... .
  • Paylaş
1

Unluckypod, teşekkürler ayrıntılı cevap için. bir de, hangi durumlarda hangi attributeların kullanıldığına dair kapsamlı bir makale önerebilir misiniz tabii eğer varsa böle bir makale? tahminle olmuyor ancak bilmek gerekiyor nerde, hangi attribute ların kullanılacağı bilgisi. yani attribute ların detaylı açıklanmasına gerek yok, tanım olarak bilsem de yeterli zaten sonra ben her attribute un kullanım ve uygulama mantığını araştırırım.