Bilmek istediğin her şeye ulaş

İsveç'e nasıl yerleşebilirim? Koşulları nelerdir?

İsveç'e yerleşmenin birkaç yolu var. En kolay yolu tabi ki, elinizde herhangi bir Avrupa Birliği (AB) ülkesinin pasaportu olması.

Bunun dışında üniversite yoluyla İsveç'e gidip yerleşilebilir (Lisans veya Yüksek Lisans yoluyla) . Ama İsveç'te master yapmak için yıllık yüklü bir miktarı gözden çıkarmak gerekebilir.

Bir diğer yol iş yoluyla İsveç'e yerleşmek. Yapılacak tek şey internetten, kariyer sitelerinden yada İsveç iş bulma kurumundan (Arbetsförmedlingen) iş ilanlarına bakıp, başvurularını yapıp, bir iş bulmak. Ama dil konusunda, genel yetenekleriniz ve sosyal hayatınız konusunda epey cazip bir CV'ye sahip olmanız gerekmektedir.
İsveç

Aile bağları aracılığıyla da İsveç'e yerleşilebilir. Bu konuda İsveç size başka hiçbir ülkenin sunmadığı harika bir fırsat sunuyor. O da "SAMBO" . Yani bir çiftin (kız-kız, kız-erkek, erkek-erkek) evlenmeden aynı evde birlikte yaşaması anlamına gelen kelime. Sizde Göçmen Bürosuna gerekli dökümanlarla başvuru yaptıktan en fazla 6 ay sonra İsveç vizesini almış oluyorsunuz. Ama şu da var sonrasında birkaç yıl birlikte aynı adreste oturmanız gerekiyor.

Gönüllü olarak İsveç'e gelmek/yerleşmek, 6-12 ay arasında hiçbir ücret ödemeden, tüm masraflarınız karşılanarak gönüllü olarak çalışma yoluyla olur. Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) yada ingilizce adıyla European Voluntary Service (EVS) hakkında detaylı bilgi almak için trexevs.org/trex.php

İsveç
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3876 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt