Bilmek istediğin her şeye ulaş

İşveren, işçiyi performans nedeniyle iş akdini sonlandırmışsa, performans düşüklüğünün geçerli neden olabilmesi için hangi şartlar gereklidir?

Performans değerlendirmeleri ve onlar için belirlediği standartlar...Kişiye bunlar teblğ edilerek imzalatılmış olması aynı zamanda uygunsuluklar için geribildirimler...
  • Paylaş
Sektörel olarak farklılıklar göstersede; Mağazacılık sektöründe
Deneme sürecinde performansından memnun kalınmazsa 2 ay içinde hiç bir açıklama yapmadan iş akdi feshedilebilir. 
İşe mazeretsiz yere 3 kere üst üste işe gelmemek(savunmasının alınıp İK'ya gönderilmesi gerekiyor.
Gölge müşteri raporlarında 70'den düşük not almak,
İşe geç gelmek ve bunu alışkanlık haline getirmek,
Disiplin kurallarına uymamak, vsvsvsv
  • Paylaş
8

Hakan, bu sebepleriin yasal olması için işçinin gerekli performmans bilgilendirmesini ve eğitimi işverenden imza karşılığı almış olması lazım aksi halde yukarıda ki sebeplerin bir çoğu yargıda işvereni haksız kılabilir eğer işçiye yasa ile tarif edilen performans kriterleri ve beraberinde ilgili eğitimler verilmemişse. misal gölge müşteri notlaması hakkında işçinin eğitimi ve imza karşılıığı bilgi verildiği firmada yoksa atamazsınız işten.

Senem_cr, Bunların zaten hepsi kurumsal firmalarda ilk işe girişte Disiplin yönetmeliği, Personel Yönetmeliği, İş sözleşmesi olarak kişiye imzalatılıyor.

Hakan, haklsın kurumsal firmalr bunu çok doğru yapıyor. özellikle hizmet içi eğitimleri çok sıkı tutyor ve ciddi para harcıyor. notu genel mağzacılık kapsamında yazdım malum kurumsal mağzacılık hala avm lerle sınırlı ülkemizde ne yazıkki. olur a 3-5 şubeli ama kurumsal alt yapısı olmayan kişi mağzaları adam atarsa dikkat etsinler diye. :)

Senem_cr, Tamam o zaman:))) ama en baştan dikkat etmek lazım... En başta sigorta olmadan iş başı yapan insanlar var. Oysaki gençler bilmiyorlar sigortasız işçi çalıştırmanın yasal olmadığını ve iş yerine cezası olduğunu. Adam 2 ay sonra sigorta yapıcam diyor, tamam diyorlar. Yazık, çok yazık...

Hakan, bu eski kanundan gelen bir yanlış deneme süresi diye sömürme yöntemi.

Senem_cr, bence gayet mantıklı bir yöntem...2 ay birini anlamak için yeterli.

Hakan, ama ilk girişte sigortasını yapmak şartıyla.

İlk şart performans değerleme kriterlerinin size imza karşılığı tebliğ edilmiş olmasıdır. Daha sonra eğitim vermesi gerekmektedir. Başkaca detaylar var tabii ama ilk bakılan unsurlar bunlardır;  aksi halde işveren performans düşüklüğünü sebep gösteremez.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1007 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt